| Cristian1 a întrebat:

Salutare!
Am o intrebare referitoare la o medie, mai precis nu stiu daca imi iese bine media la matematica, sunt aproape in situatie de corigenta.
Pana acum am urmatoarlee note: 4, 3, 4 si posibil si in teza 3 sau 4.
Pe primul semestru am media 6.
Raman corigent daca imi iese pe semestrul asta 4? Media pe ambele semestre ar iesi 5, insa nu sunt sigur daca trebuie sau nu sa dau corigenta pe semestrul acesta.
Si inca ceva, mi se rotunjeste media pe semestru daca imi iese sa zicem 3.75?

4 răspunsuri:
| Anonymus314 a răspuns:

Bun,deci:
daca nu iei o nota mai mare, adica, daca iei 4 in teza, iti trebuie un 5 ca sa-ti scoti media 4 si sa nu ramai
daca iei 3 iti trebuie o nota de 6 ca sa-ti scoti media, altfel, ramai pe vara.

| Teo a răspuns:

Nu ramai corijenta pe vara si nu trebuie sa dai corijare pe semestrul asta.Adunate mediile de pe ambele semestre iti da nota de trecere.
La mediile semestriale si anuale nu se rotunjeste media. Daca ai 3.75 atata iti scrie in catalog.

| BiancaDenisa a răspuns:

Buna! Nu, nu ramai corigent.Stai linistit. Daca pe sem.1 media a fost 6 iar pe sem.2 va fi 4, media anuala la matematica va fi 5 deci cu 5 se trece. Sper ca ti-am fost de folos.Succes la invatatura.

| Cristian1 explică:

Multam frumos, m-am linistit, ramane sa scot media 4!