| ubhgyfytddtfhfgdf a întrebat:

Am ramas corigent si trebuie sa dau competențele in vară, are ceva daca nu vin la competențele din vara? Vreau doar sa dau corigența si atât!
Ca sa pot sa ma înscriu în BAC.

23 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Daca, in luna februarie 2018, ai sustinut competentele NU va trebui sa le dai, a doua oara, in august 2018! Odata ce au fost sustinute, competentele vor fi recunoscute la oricare dintre sesiunile examenului de bacalaureat la care te vei inscrie de acum inainte!

Dupa ce vei promova corigenta, in data de 27 iulie 2018( conform calendarului:http://www.edu.ro/......02018.pdf) te duci la secretariatul scolii absolvite pentru a te inscrie la a doua sesiune a examenului de bacalaureat. Vei sustine NUMAI probele scrise ale sesiunii din august-septembrie 2018. In data de 27 iulie 2018, la inscriere, ceri recunoasterea competentelor pe care le-ai sustinut in februarie 2018.

| ubhgyfytddtfhfgdf explică (pentru alessia5158):

Da, le-am sustinut in luna februarie. Deci este bine. O sa fac asa cum mi-ati spus.

| alessia5158 a răspuns (pentru ubhgyfytddtfhfgdf):

Sa nu ratezi data de inscriere, respectiv data de 27 iulie 2018 prevazuta in calendar --- daca ratezi, adio examen in acest an! Noteaza-ti calendarul examenului din august-septembrie 2018 si pune-l la loc vizibil.

Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Competentele sunt prima etapă a bacalaureatului, deci va trebui sa le dai daca vrei sa dai și restul probelor

| ubhgyfytddtfhfgdf explică (pentru Brigaela):

Câțiva colegi n-au mai dat competențele (in februarie) din cauza ca a întârziat sau din alte motive. Deși va fi prezent la BAC.

| Brigaela a răspuns (pentru ubhgyfytddtfhfgdf):

Dar nu il vor promova pana nu dau si competentele

| ubhgyfytddtfhfgdf explică (pentru Brigaela):

Aoleu!
Deci mai intai dau BAC0ul iar apoi competentele sau invers?

| sierra1 a răspuns (pentru ubhgyfytddtfhfgdf):

Anul trecut dădeai probele de bac apoi competentele, fparte probabil anul asta e la fel. Totuși du-te la scretariatul scolii și primești informațiile exacte.

| Brigaela a răspuns (pentru ubhgyfytddtfhfgdf):

In mod normal trebuie sa dai intai competentele. Daca le-ai dat in februarie ele isi pastreaza valabilitatea. Daca nu, va fi o nouă sesiune dupa corijente.

| ubhgyfytddtfhfgdf explică (pentru Brigaela):

Cum mi-au comentat si alte persoane, spun ca nu mai trebuie sa dau din nou competentele. uitati-va la comentariile. si da, le-am dat pe toate in luna februarie.

| Brigaela a răspuns (pentru ubhgyfytddtfhfgdf):

Tu nu ai spus asta in intrebare, ai spus ca trebuie sa dai competentele in vara, ceea ce insemna ca NU le-ai dat in februarie. Mai citeste intrebarea

| ubhgyfytddtfhfgdf explică (pentru Brigaela):

Pai. nu stiu cum sta treaba, e prima data cand raman corigent! altii imi spun ca trebuie sa dau competentele in vara (chiar si colegii de clasa) si alti spun NU. cand am pus intrebarea, am crezut ca trebuie sa-l dau in vara asta. sa stiti ca am fost la competente in luna februarie, deci trebuie sa-l din nou?

| Brigaela a răspuns (pentru ubhgyfytddtfhfgdf):

Nu, nu trebuie sa le dai din nou

| ubhgyfytddtfhfgdf explică (pentru Brigaela):

Ce bine! ma simt mai usurat!

| Brigaela a răspuns (pentru ubhgyfytddtfhfgdf):

Spor la invatat!

| Adry05 a răspuns:

Daca nu dai competentele nu inri in bac.

| ubhgyfytddtfhfgdf explică (pentru Adry05):

Am dat in februarie, si am crezut ca trebuie sa dau din nou competențele in vară.

| Adry05 a răspuns (pentru ubhgyfytddtfhfgdf):

Nu, asa era pana anul acesta. De anul acesta se dau in februarie. In vara ai doar probele scrise.

| sierra1 a răspuns:

Competentele lingvistice și digitale s-au dat în primăvară. Nu te-ai prezentat?

| ubhgyfytddtfhfgdf explică (pentru sierra1):

Ba da! Dar mi-e lene sa dau in vară asta! Deci nu dau, nu-i asa?

| sierra1 a răspuns (pentru ubhgyfytddtfhfgdf):

Vezi ce faci cu lenea. Te cam frânează!

| Cristea468 a răspuns:

Trebuie să le dai fac parte din BAC