| Jolley a întrebat:

Am scris o carte, as vrea sa o public la o editura. Cum ar trebui sa procedez si la cine pot sa apelez? Si cam cat mar costa? As dori raspunsuri serioase!

4 răspunsuri:
| GabrieloKg a răspuns:

Daca esti sigura de materialul tau, poti face un mic rezumat (trailer) si poti contacta mai multi agenti sau agentii ( edituri ) si sa le explici intentia de a transforma materialul intr-o carte si ca esti interesata de un parteneriat cu ei.
Nu dai drepturile de autor nimanui, o sa existe un contract ca ei publica in numele tau si eventual cat la suta din incasari revin tie si lor.
Daca tu transferi drepturile de autor prin contract, nu mai au nevoie de tine.
Cum ziceam mai sus, dupa ce le trimiti un rezumat, daca li se pare interesant si vor sa stie mai mult, te vor contacta.
La cine sa apelezi? Intereseaza-te de edituri. Multe date de edituri romanesti le poti gasi pe spatele multor carti traduse sau distribuite de edituri romanesti.
Sau poti cauta pe internet.

| etons12 a răspuns:

Pai de costat s-ar putea sa nu costea atat de mult daca le dai lor dreptul de autor.Desigur o sa apara si numele tau in carte+trebuie sa te duci la o editura acolo s-ar putea sa doreasca sa ti-o citeasca...si sa iti spuna daca da ori ba... FUNDA?

| Jolley explică (pentru etons12):

Dreptul de autor adica carte sa apara scrisa de ei si nu de mine?

| etons12 a răspuns (pentru Jolley):

Dap