| anonim_4396 a întrebat:

Am si eu nevoie de ajutor...am primit (in sfarsit) o piesa de teatru "Furtuna" de Shakespeare si as vrea sa stiu si eu despre ce este vorba putin mai detaliat daca vreti...si care sunt personajele va rog sa imi spuneti ca nu mai am deloc timp

2 răspunsuri:
| noktambul a răspuns:

Nu fii comod (ca sa nu zic "putoare"). Imprumuta cartea de la o biblioteca si rasfoieste-o, macar, daca nu ai rabdare sa o citesti! Shakespeare e destul de greu digerabil la o anume varsta. Dar incearca sa frunzaresti. Nu ai nimic de pierdut, dimpotriva.

| corolav a răspuns (pentru noktambul):

Dragă prietene, în cazul lui " nu fii comod", corect este " Nu fi comod! "Deci fi, cu un singur i şi cu semnul exclamării la sfîrşit. În cazul construcţiilor negative, la imperativ, verbul " a fi " se realizează cu un singur"i". Cu doi de "i", în construcţiile pozitive. Deci, corect este: 1) Fii comod! 2 ) Nu fi comod! Este un imperativ, care obligă la folosirea semnului exclamării la final.