| Cosmin3D a întrebat:

Cum se calculeaza c. m. m. d. c. si c. m. m. m. c? S daca puteti sa imi dati un exemplu, va rog.

Răspuns Câştigător
9 răspunsuri:
| blueangel99 a răspuns:

Cel Mai Mic Multiplu Comun
*se descompun numerele în produse de puteri de nr. prime
*se înmulţesc factorii comuni/necomuni la puterea cea mai mare

Cel Mai Mare Divizor Comun
*se descompun numerele în produse de puteri de nr. prime
*se iau factorii comuni la puterea cea mai mică şi se înmulţesc

Pa, pa! wave

| egjrewiogjaeifjaepfpjagfegwregeyhrt a răspuns:

Eu le-am facut acum cateva saptamana! Si si pe mine ma bat! straight face

| VargaCatalin a răspuns:

Nici eu nu ma inteleg cu ele mai ales ma cert cu unghiuri adiacente suplementare si coplementarehappy

| SoniaCookieMonster a răspuns:

Pai c.m.m.d.c. este produsul factorilor comuni luati o singura data la puterea cea mai mica.
c.m.m.m.c este produsul factorilor comuni si necomuni luati o singura data la puterea cea mai mare.
Sa imi spui daca mai ai nevoie de exemple happy

| StereaCosmin a răspuns (pentru SoniaCookieMonster):

Mi-a fost de ajutor raspunsul tau. Nu prea am mai lucrat cu astea si le-am cam uitat.

| iulica22 a răspuns:

Pai c.m.m.d.c. este produsul factorilor comuni luati o singura data la puterea cea mai mica.
ex: 24/2=12/2=6/2=3/3=1

c.m.m.m.c este produsul factorilor comuni si necomuni luati o singura data la puterea cea mai mare.

| Gafita_David_1990 a răspuns:

Cel Mai Mic Multiplu Comun
*se descompun numerele în produse de puteri de nr. prime
*se înmulţesc factorii comuni/necomuni la puterea cea mai mare

Cel Mai Mare Divizor Comun
*se descompun numerele în produse de puteri de nr. prime
*se iau factorii comuni la puterea cea mai mică şi se înmulţesc

Pa, pa!

| Rotopanecu_Denis_1992 a răspuns:

CEL MAI MARE DIVIZOR COMUN
(c.m.m.d.c.)
D ={1, 2,3, 4,6, 8,12, 24}
D ={1, 2,3, 4,6, 9,12, 18,36}
D D ={1, 2,3, 4,6, 12}
c.m.m.d.c.
(24; 36)=12
Definitie: Cel mai mare dintre divizorii comuni a mai
multe numere se numeste cel mai mare
divizor comun (c.m.m.d.c.).