| Cristian1994 a întrebat:

Am si eu o intrebare: daca beau un litru de apa, prin urina tot un litru elimin? dau funda imediat!

Răspuns Câştigător
| Mauve a răspuns:

Isi opreste organismul cat are nevoie, iar restul elimini.In orice caz, daca vrei sa fii sigur masoara si tu.

7 răspunsuri:
Apache
| Apache a răspuns:

Nu ...multa apa se retine in organism!

| NickiMinaj a răspuns:

Cica masoara si tu rolling on the floor... superb! elimini doar 1%.

| onyka a răspuns:

Nu cred...Probabil elimini mai putin deoarece corpul tau are nevoie de hidratare si consuma in mare parte apa pe care o bei. Mai ales ca din cate stiam mai eliminam o parte din apa din corp si prin transpiratie... Oricum cam ciudata intrebarea.Deci intr-un sfarsit raspunsul meu ar fi NU. pwpik

| zeenath a răspuns:

Nu elimini tot 1 litru! Apa care o consumi este ca si " un dus intern" pentru organism, pentru. eliminarea metabolitilor, toxinele din organism! Asta nu inseamna ca daca nu bei apa deloc in ziua aceea nu faci deloc pipi! Faci, dar urina este mult mai concentrata si inchisa la culoare! De regula acel litru de apa iti hidrateaza organismul, reinnoieste si reimprospateaza celulele organismului astfel ca o parte din apa este retinuta in organism iar o parte este eliminata prin : urina, fecale, transpiratie, respiratie si in timpul vorbirii! Este foarte indicat sa bei intre 1, 5-2 l apa/zi tocmai din acest motiv! Consuma apa plata si nu carbogazoasa la temperatura camerei ( fiind la temperatura camerei si nu rece din frigider, este eliminata mult mai repede din organism, circuitul apei se face mai rapid fiind benefic organismului ), iar ceaiurile sunt bune de consumat la temperatura 36-40 grade!

| baiatuucupizzza a răspuns:

Nu neaparat iti intra si prin alte zone nu e doar de racorire e pentru a ''umezi'' pielea daca nu ai apa nu ai lacrimi nu ai ''muci'' etc o parte din ea se elimina

| ionutz4u92 a răspuns:

O parte din lichide se pierd prin alte metode. De ex. transpiratia elimina o parte din lichide.

| Alyboy a răspuns:

Sigur ca nu.Masa ta ''greutatea"nu este numai grasime si altele ci si apa de aceea slabesti cand faci miscare transpiri si elimini apa.