| Bloock a întrebat:

Salut, am si eu o intrebare si anume: de ce dupa ce beau o bere/suc il elimin foarte rapid? (Urinez imediat, dupa 15-20min) tin sa mentionez ca nu patesc asta cand beau apa.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| Zorn a răspuns:

Sucurile si berea sunt mai diuretice decat apa, adica stimuleaza mai mult producerea de urina într-un timp relativ mai scurt. Mai ales daca ai baut o cantitate mare de suc/bere in cateva minute, o sa se elimine rapid pentru ca organismul nu are ce sa faca cu atata lichid.

| Bloock explică (pentru Zorn):

Adica azi am baut o doza de bere, una singura si dupa 20min am urinat, adica de la o singura doza, bauta in 10min e normal sa urinezi dupa 20minute?