| Pop_Claudiu_1994 a întrebat:

Am si eu o intrebare

Maine este proba la matematica de la evaluarea nationala. La geometrie de exemplu cand vrem sa demonstram ceva. de exemplu la unghiul dintre doua plane dupa ce scriem toate chestiile alea stiu ca noi obisnuim sa tragem acea acolada ( " }" ) si acea sageata adica rezulta...E putin stupid dar acea acolada se pune ca semn? Pentru ca daca da chiar nu stiu cum as putea cuprinde mai multe idei pentru a demonsta ceva

7 răspunsuri:
| teo530 a răspuns:

Nu cred

| Albinuța767 a răspuns:

Daca nu stii sigur întreabă supraveghetorul? El îți va spune.

| DixieP a răspuns:

Daca indoi foaia sau faci o taietura mare si aia in toate directiile se considera ca semn, nu o banala acolada.

| Borsecuț a răspuns:

Nu se considera semn. Nici nu ar avea de ce.

| Sulty_Mihai_1986 a răspuns:

Nu, acestia sunt operatori matematici. Nu sunt considerate semne.

| Ionete a răspuns:

Nu ar trebui sa fie considerat semn, dar nu se stie... si decat sa risti iti recomand sa le notezi pe rand cu (1) (2) (3)...
si apoi sa precizezi ca: Din (1) (2) si (3) =>...
Oricum e mult mai elegant asa.

| teo530 a răspuns (pentru Ionete):

Si asa cred ca s-ar considera semn