| anonim_4396 a întrebat:

Am si eu o problema. Nu stiu sa ma exprim corect in limba romana, desi am citit multe carti, si inca mai citesc. Lectura e unul dintre hobby-urile mele. Dar totusi am probleme la redactarea unui eseu mai lung. Erori gramaticale nu fac. Oricum jumatate din vina nu e a mea, pentru ca la scoala nu prea fac romana. Dar sunt ingrijorata datorita examenului, pentru ca subiectele sunt la prima vedere si nu stiu sa rezolv nici macar unul(pentru ca nu am facut asa ceva la scoala). Eu am vointa sa invat, dar nu stiu de unde sa incep. Nu am exprimare de elev de clasa a 12 a, si nu e din cauza lecturii. Cate carti ar trebui sa citesc ca sa am o exprimare corecta?

13 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Incearca sa faci multe multe eseuri pe teme alese la intamplare din manual. Eu mi-am dezvoltat capacitatea de a ma exprima in scris, lucrand foarte mult. Rugam un prieten sau o ruda sa-mi dea o tema si imi impuneam sa scriu 10 pagini, eseu sau compunere pe tema aceea. Ma informam in 3 zile (minim doua ore pe zi) si apoi o scriam in 3 zile (iarasi minim 3 ore). In a saptea zi (era lunea), citeam eseul si il corectam (in jur de 3 ore). Am facut chestia asta in fiecare saptamana timp de vreo 3 ani. Am zeci de caiete umplute cu scrisul meu, marunt.

daniela
| daniela a răspuns:

De multe ori mai e nevoie si de talent.
daca scrii corect ceea ce scrii si fara greseli gramaticale, atingand toate problemele si idrile pe cere ti le solicita subiectul de examen nu stiu care ar fi problema. Nu toti ne nastem poeti.

| MisterKat a răspuns:

Salut! Uite sa iti spun cazul meu. eu sunt la un Col.National din Brasov care este specializat pe stiinte umaniste. pana in clasa a 11-a am avut tot felul de profesori la limba romana. cate unul in fiecare an, o dementa totala... Dar din a 11-a a venit un prof super tare, exceptional as putea zice. (Savin il cheama) si ne-a invatat sa vorbim si sa scriem corect. Inca mai invatam si luam note mici. De ex: la 3 greseli de exprimare/ortografie/gramatica iei 2 direct in catalog... Eu am patit-o la teza din semestru al II-lea in clasa a 11-a. Oricum, stai linistita, multi oameni au probleme de exprimare, probleme minore... Din ceea ce observ eu, tu nu ai greseli de gramatica/exprimare fata de alti utilizatori TPU.ro ceea ce reprezinta un atuu! Totusi, daca te poate imbucura, am sa iti spun ca am si profesori care fac greseli de gramatica foarte mari : profesori de engleza, franceza, istorie, geografie, chimie etc...
Oricum, e bine ca ai ambitia si ca vrei sa iti dezvolti exprimarea! Felicitari! Eu ti-as recomanda sa citesti tot felul de carti, tot ce prinzi in mana si tot ce iti starneste interesul!

Mult Succes!

O seara buna!

Daniel.

| oz a răspuns:

Am mai intalnit...la inceput foloseste fraze scurte... apoi din 2 fraze gandeste-te sa faci una mai elaborata...

| emy a răspuns:

Nu e din cauza lecturii.Cunosc multe persoane care au citit mult la viata lor, si nu stiu sa faca o sinteza, un comentariu literar, orice fel de compunere.Pentru astea, trebuie sa ai si talent, nu e suficient numai sa citesti.In cazul asta, singurul sfat pe care pot sa ti-l dau, este sa disctuti cu un profesor de limba romana si, eventual, sa iei meditatii.Numai asa poti sa rezolvi problema.Iti doresc mult succes in continuare!

| Kassandra1408 a răspuns:

Ma poti contacta privat sa iti dau cateva ponturi pentru BAC. Te sfatuiesc sa citesti ceva mai complex, nu numai beletristica, De asemenea, ia un supliment pentru memorie, te va ajuta sa te aduni si sa fii mai sigura pe tine. Incearca sa faci brain training si exercitii de concentrare inainte de a citi sau de a invata. Citeste cu voce tare si mai urmaresste din cand in cand tvr cultural.Dezleaga rebusuri si joaca sudoku.

| clawss a răspuns:

Nu e vorba de citi carti ci de exerciti. sunt carti cu modele bentru bac sau gasesti si pe net si poti lucra singura. Multa bafta!

| NoMore a răspuns:

Citeste multe comentarii literare, mai ales de poezie. Eu asa am facut intr-a 8-a... am citit comentarii, iar in liceu le faceam singur.

| Nemesis_9263 a răspuns:

Nu cred ca ar trebui sa citesti un anumit numar de carti pentru a-ti forma un vocabular sa spunem...mai elaborat.In plus, daca iti faci griji mereu cu privire la modul in care te exprimi, nu vei putea niciodata evolua. Un limbaj academic se formeaza in timp. Tu esti doar la inceput si nu ar trebui sa iti faci problemebig grin

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Iti sugerez sa lucrezi intai pe baza eseurilor structurate, pentru a observa ce puncte trebuie atine. Exerseaza asa intai, elaborezi cateva in felul acesta, apoi treci la eseuri nestructurate, iti va fi mai usor, vei reusi sa ai in minte o schema, un plan. Totul tine de organizare si de logica, pentru ca bagaj lexical ai!
Rutina de a rezolva subiecte o deprinzi la scoala, de la prof. de specialitate, iti garantez ca aici nu vei invata, mai ales ca multe dintre sfaturi sunt neavizate! Evita Mariana Badea, orice ar fi! Stii despre ce vorbesc!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Buna... deranjez? Te pot intreba si eu ceva? Sunt clasa a8-a si inca nu m-am hotarat ce profil sa urmez.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Mai incearca

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

E simplu citeste alte esee cu tema ceruta si incearca sa le legi!
de la alintanasa@ymail.com