| anonim_4396 a întrebat:

Am terminat 7 clase si vreau sa termin si a 8 clasa, se poate face asa ceva? daca da unde as putea sa continui scoala, sunt din bistrita
am 16 ani, va rog sa imi spuneti daca stiti,

3 răspunsuri:
| Corina a răspuns:

Din pacate, la varsta asta nu cred ca mai poti face clasa a 8-a, dar pentru un raspuns sigur intreaba la secretariatul oricarei scoali generale. Poti intreba chiar si telefonic, pentru a ramane in anonimat.

| Corina a răspuns:

Revin cu specificatii din Legea Invatamantului. "Frecventarea obligatorie a invatamantului de 8 clase inceteaza la varsta de 16 ani". Pentru detalii vezi aici:
http://www.eed.usv.ro/~unisind/Legi_si_decrete/lege_inv.htm

| Corina a răspuns:

Daca nu poti tu suna, roaga parintii sau vreo alta ruda apropiata. Totusi, Parerea mea este ca te-ai trezit prea tarziu. Anul scolar este inceput, deja a trecut un semestru, iar tu spui ca ai 16 ani impliniti. Teoretic, conform Legii invatamantului, cine are 16 ani nu mai poate continua studiile gimnaziale. Totusi, daca iti doresti f. mult si te adresezi la Minister, poate exista vreo modalitate de a "pacali" legea. Bineinteles ca trebuie sa ai si un motiv bun pentru a explica de ce ti-ai intrerupt studiile.