| Echiinox a întrebat:

Am terminat clasa 8 a când aveam 15 ani, n-am luat note mari la examenul de intrat la liceu pentru că mă mutam oricum în Germania și am luat note mici intenționat, pentru că n-avea rost pentru mine dacă tot mă mutam. Acum după 4 ani, ai mei au divorțat iar eu cum n-am mai putut să stau în Germania și să vin la mama, să termin clasa a 12 a, am rămas cu 11 clase doar că nu am primit foaie de la acel liceu pentru că trebuia să termin clasa a 12 a. Acum am revenit în România, iar eu nu pot intra la un liceu și trebuie să fac liceu seral... întrebarea mea ar fi, ce este un liceu seral și care e diferența dintre un liceu normal și cel seral? Legat de asta, mai am o întrebare. E vreo posibilitate să-l termin mai rapid? Chiar nu vreau să fac școală până la 22 de ani. Aștept un răspuns și vă mulțumesc, celor care mă ajută cu această întrebare.

1 răspuns:
| Maria_Ana_1998_XDNK a răspuns:

Buna seara singura variantă este o scoala serala sau o scoala fara frecvență. Ambele durează 5 ani dacă începi din clasa a 9a deoarece cum nu faci la scoala de zi vei face 1 an în plus față de scoala normală ca sa se considere liceu terminat. După ce vei face una din ele vei putea da bacul.Mai este o diferenta intre ele seral se plătește iar FR normal nu dar nu este in fiecare oras. Si de putut in 2 ani sa faci 1 nu vei putea. Sper ca te-am ajutat