| MonicaAntoniaH a întrebat:

Am uitat cum se faceau reducerile si scumpirile. Ma puteti ajuta?

Dupa o reducere de 10%, urmata de o scumpire de 5%, un obiect costa 189de lei. Care a fost pretul initial?

Cum pot afla pretul? O explicatie va rog?

Răspuns Câştigător
| JackDanielTime a răspuns:

Pai noteaza intai cu "x" pretul initial al obictului.
Prima data o luam cu reducerea care inseamna 10% din pretul initial(x) si vom avea ca x minus 10% inmuitit cu x ne da un alt pret pe care il vom nota cu "y"
Dupa aceea pretul acesta (y) se scumpeste cu 5%.
Vom avea ca y plus 5% inmutit cu y ne da 189 lei.
Dupa calcule avem ca 100y+5y=18900 => 105y=18900 de unde rezulta ca y este egal cu 180 de lei.
Dupa ce am aflat y inlocuim in prima ecuatie cu x
Si vom avea ca x-10% inmultit cu x=180=> 100x-10x=18000 de unde rezulta ca 90x=18000 iar x este egal cu 200 de lei cel care este pretul initial
Sper ca te-am ajutat si nu te-am bagat in ceata cu explicatia mea Succes cu matematica

1 răspuns: