| unvecin a întrebat:

Am un capitol la vieții care încă mă doare. laughing Deci...

Îmi place să iau notițe în scris. Pix sau creion pe hârtie. Și port cu mine mereu bucăți de hârtie A6 sau chiar mai mici.

Dacă citesc o carte sau aud ceva frumos notez și păstrez.

Am și niște caiete mari acasă în care am mai transcris anumite notițe, dar nu mă mulțumește situația.

Vreau ceva, nu știu ce, în care să pot adăuga ușor idei scrise de mână. Îmi imaginez ca fiind un caiet de dimensiuni mici (A6, maxim A5), în care să pot insera oricând foi, oriunde.

Dar nu vreau să pui o folie de plastic la fiecare foaie de hârtie. Ci să rămână ca un caiet normal, ușor de răsfoit, citit, îmbunătățit.

Și să accepte măcar 200 de foi.

Și să nu sară din el foile sau să se uzeze ușor. Ci să-l pot ține în stare bună măcar 5 ani.

Cine mă salvează? Sunt sigur că trebuie să fie o soluție elegantă aici. Dacă nu este, hai să o inventăm. Deja am plan B, dacă nu scot de la voi ceva mai bun.

(Dar nu vreau dispozitive care consumă baterie... Sunt toată ziua cu ochii în ecrane. Când citesc și iau notițe vreau să simt hârtia. Să mă întorc pentru câteva minute în lumea aia primitivă... În care găsesc mult mai ușor notițele după felul în care le notez, inclusiv pe ce parte a paginii se află etc)

Hai să zicem că în cel mai rău caz accept și dimensiune A4. Ar fi acceptabil, deși mai puțin practic pentru mine.

Răspuns Câştigător
| Catrice a răspuns:

Încearcă să-ți confecționeze o mapa pe dimensiunile pe care le vrei. Asa nici nu o sa pierzi foile, nici nu o sa le rupi.

11 răspunsuri:
| Catrice a răspuns:

Ai incercat o agenda? Genul simplu, cu foi liniște sau albe.

| unvecin explică (pentru Catrice):

Oh, da, la agendă oricum nu renunț. Că e jurnal de cheltuieli și jurnal personal și planificator de chestii și reminder de zile de naștere (de când am renunțat la contul Facebook) și caiet de schițe și casa notițelor rapide. happy Dar nu poți inversa în ea ordinea paginilor și după un an o înlocuiesc, moment în care transfer datele importante în următoarea.

Imaginează-ți că vreau să adun informații din diferite domenii și să le grupez pe subiecte. Mă trezesc că am scris 10 pagini și vreau să extind una din ele... sau să inversez 2 sau să elimin ceva. Agenda e super, dar la locul ei. happy

Notițele mele ar putea ajunge la un moment dat la 1000 de pagini poate. Îmi trebuie un format super flexibil ca să nu le rescriu de câte ori îmi vine o idee nouă de organizare. laughing

| unvecin explică (pentru Catrice):

Pentru prietenii de pe TPU va fi la reducere. laughing

| Catrice a răspuns (pentru unvecin):

Aha. Reducere de 0, 099999999%? laughing

| Catrice a răspuns (pentru unvecin):

Încearcă să-ți confecționeze o mapa pe dimensiunile pe care le vrei. Asa nici nu o sa pierzi foile, nici nu o sa le rupi.

| Nilsson a răspuns:

Aceasta este genul de situatie cand solutiile existente nu te mai
satisfac si iti creezi propria solutie.

Asa au aparut marile inventii ale omenirii. happy

| sopranaCadaverica a răspuns:

De ce ai adauga foi intr-un caiet cand poti lua un carnetel micut (poate si mai mic de A6) in care sa notezi tot ce doresti? Si cand se termina acel caiet, poti cumpara altul… Nu ar fi mai simplu? Dar ar trebui sa porti mereu intr-o geanta carnetelul. Sau cand nu ai carnet la indemana si ai telefonul, scrii citatul in Notes pe telefon si acasa le copiezi in carnetel, de mana...

| unvecin explică (pentru sopranaCadaverica):

Ideea e să grupez ideile pe subiecte... E mai mult decât doar să adaug notițe la cele existente. La un moment dat vreau să schimb o notiță, să o înlocuiesc complet sau să adaug la ea. E complicat. laughing Practic eu vreau pe hârtie să pot să fac ce fac pe un calculator într-un editor simplu (inserare text, modificare, ștergere, move). happy

| Atticus13 a răspuns:

Https://m.emag.ro/......DVRZKDBBM/
Caiet mecanic. Găsești, în funcție de preț, și cu buzunare interioare în care poți pune foile mici sau neperforate

| unvecin explică (pentru Atticus13):

Cel mai aproape de ce vreau... Doar că dacă nu folosesc folii, foile perforate se vor ține în acele două inele doar. Deci prea fragil.

| Atticus13 a răspuns (pentru unvecin):

Mai găsești și cu 4 inele. Cu mai multe deja ar fi chinuială?

| unvecin explică (pentru Atticus13):

Mai bine decât cu 2. Dar în cazul ăsta probabil că prefer să-mi perforez eu foile și să le leg cu un șnur, să zicem 8 găuri măcar într-o pagină.

Va trebui să dezleg și leg șnurul de câte ori adaug sau inversez pagini. Dar vor sta legate bine. Și o să semene cu caiet în care poți scrie ușor, cred.

Coperta asta de caiet mecanic are din start o lățime fixă care cred că deranjează un pic și când sunt puține foi și când sunt multe. Nu mă imaginez stând cu el în mână și scriind direct în el. happy

Mai caut.

Cred că vreau să-mi fac propria wikipedia în format fizic cu scris de mână. Și toată între două coperți. Cam asta e ideea. laughing