| ionnik a întrebat:

Am un dubiu.nu inteleg in ce consta facultatea de relatii publice si comunicare; facultatea de relatii internationale si studii poilitice(ok... politica dar mai exact ce domeniu etc)
ce functii poti sa ai dupa ce termini facultatile astea.
la drept economic presupun ca se invata numai legile din economie, nu se face si matematica? si ma rog de la drept economic si international ce iesi ca functie big grin? multumesc big grin

2 răspunsuri:
| arrriadna a răspuns:

PR (relatii publice) se ocupa de vizibilitatea firmei in mediul de afaceri in care "actioneaza" si de cat de bine este firma si activitatea ei sunt primite de publicul larg. In facult de comunicare si PR eu am invatat "de toate" de la "cu ce se mananca" presa, tehnici de comunicare, negociere, manipulare (big grin ), protocol, marketing electoral, so on pana la publicitate si reclama (m-am specializat in publicitate desi "batalie mare" a fost la resurse umane, fiindca se invata si asa ceva). Optiuni sunt multe de la a lucra intr-o firma de publicitate, a face campanie electorala pentru cineva, a lucra in administratie, a lucra in departamentele de PR ale companiilor (numai cele mari isi permit buget special), departamentele de marketing. Totul e sa vrei sa lucrezi in asemenea medii si sa nu dai cu picioarul oportunitatilor aparute in timpul facultatii.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am si eu o intrebare: in ce materii din liceu consta
?