| billy a întrebat:

Am un husky de 1 an si is curioasa daca se mai poate dresa.de fiecare data cand ies afara imi sare si cand il scot la plimbare ia lesa in gura si o trage.si cand ii dau drumu pleaca si nu maasculta candil chem.as vrea sa stiu daca ma poate ajuta cineva si sa-mi dea niste sfaturi cum sa fac sa il dresez.va rog ajutati-ma.

2 răspunsuri:
| Speedo a răspuns:

In general un caine poate fi dresat oricand nu conteaza varsta. Mai ales in cazul cainilor Husky, Ciobanesc German... care intra la categoria cainilor care chiar se plictisesc daca nu invata ceva nou din cand in cand.
Important este sa incepi dresajul cu etapele si comenzile principale din ciclul: sezi, culcat... gasesti pe net o gramada de astfel de link-uri utile. Adica nu incepe un dresaj cu ce te intereseaza pe tine. Si incet, incet diversifici comenzile pe care le invata. Bineinteles totul cu multa rabdare, recompense si fara bataie sau alte obiecte care ii provoaca frica.

| Mynu a răspuns:

Buna! Da cainele poate fi dresat cam pe la orice varsta. Dar asiguta-te ca incepi cu comenzi usoare (sez, culcat...)si tu vei incerca sa-i arati pozitia(cum ar trebui sa stea)ajutandu-te de lesa.La fiecare comanda executata corect ii vei oferi o rasplata, de regula ceva de mancare, si daca nu face comanda corect incearca pana va executa corect comenzile. Dupa ce a invatat comenzile principale, poti(daca doresti) sa incepi comenzi gen big grinu-te pana acolo si adumi papucii, etc si daca va reusi rasplatestel si arata-i ca-l iubesti.