| Si_Nicoleta_Christian_1995 a întrebat:

am un cane corso de 3 luni, cand doresc sa il scot afara in lesa este foarte temos, ii e frica de tot ce e in jur, vrea doar sa fuga, ma poate ajuta cineva? Pot sa ii fac vreo ceva sa nu ii mai fie? Va multumesc

Răspuns Câştigător
| Rocsid a răspuns:

La 3 luni e micut si inca nu e obisnuit cu zgomote puternice de masini, claxoane, sirene in general agitatia de oras.E normal pentru varsta lui.Mergi cu el in zone mai linistite si treptat treci la zone tot mai si mai aglomerate.Cand iesi cu el controleazati emotiile si abtine-te pe cat posbil sa nu urli sau sa tragi lesa pentru ca asta alimenteaza mai tare frica.Incearca sa fi cat mai calm. eventual te poti pune in genunchi langa el si sa iti controlezi respiratia sa fie una lenta si sa ii transmiti si catelului starea ta.
Pana la 2-3 ani sa te astepti la reactii de genu pentru ca doar dupa doi ani ating o maturitate complexa in functie de individ.
Spor la plimbat blanosul!

2 răspunsuri:
| Denisa293 a răspuns:

Trebuie sa ii arati catelului tau ca nu are de ce se teme dai incredere in sine.

| Si_Nicoleta_Christian_1995 explică (pentru Denisa293):

Incerc dar nu stiu cum, poti sa ma ajuti?