| cosminaruxandra a întrebat:

Am vrea sa stiu cate ceva despre francofonie..ne-a pus la scoala sa facem un fel de referat...

Răspuns Câştigător
| Corina a răspuns:

FRANCOFONÍE - colectivitatea constituită de popoarele francofone.
Altfel spus, francofonia reprezinta ansamblul populatiilor care utilizeaza in comunicatie limba franceza.
20 martie este declarata Ziua Internationala a Francofoniei. In lume exista 200 milioane de vorbitori de limba franceza. In prezent, franceza nu se limiteaza la unu doua continente, ci ea se intinde pe 5 continente. Cultura Romaniei are ca principala origine franceza. In Romania s-au remarcat numerosi francofoni celebri, cum ar fi: Eugène Ionesco, Mircea Eliade, Panait Istrati, Emil Cioran, Julia Hasdeu. In majoritatea tarilor europene, limba franceza este a doua limba esentiala. Franceza este una din limbile oficiale a numeroase organisme internationale cum ar fi: Nations Unies (Natiunile Unite), Union Européenne (Uniunea Europeana), Unesco, NATO, La Croix Rouge (Crucea Rosie), Le Comité Olympique International )Comitetul Olimpic International).

Culege mai multe informatii de aici:
http://www.referat.ro/referate/Francofonie_7450.html
http://www.didactic.ro/materiale-didactice/28502_francofonie