| draculaq a întrebat:

Am vreo sansa sa intru la o facultate din strainatate? Nu am dat nici cambridge, nici toefl, nici ceva de genul, dar la engleza ma pricep bine, si scris si vorbit happy. Media mea generala 9-12 o sa fie maricica, putin peste 9. Am vreo sansa big grin? Nu ma refer la universitatile unde trebuie sa platesc cateva mii de euro pe an...

6 răspunsuri:
miruna-apostol
| miruna-apostol a răspuns:

Daca doresti sa urmezi cursurile unei facultati in strainatate si sa beneficiezi de o bursa de studii, ai toate sansele.
Bursele se acorda in baza unui concurs national pentru fiecare tip de bursa, organizat de C. N. B. S. S., la inceputul fiecarui an universitar, pentru studii care incep in anul universitar urmator.
Intra aici:http://www.roburse.ro/ si vezi conditiile.
Succes!

| beautykillls a răspuns:

Tre sa fii super-brainy si sa stii engleza foarte bine, nu stiu daca 9 ar fi destul, mai ales daca nu e intensiv. sa stii ca, chiar cu engleza care se invata in romania tot e cam greu sa intri la universitate pentru ca tu bursa poate o iei dar nu inseamna ca o si mentii din moment ce iti va fi greu sa inveti ceva intr-o limba total diferita. depinde acum si unde mergi big grin

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cauta burse erasmus, cunostinte medii de engleza si nota mare sunt un atuu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu studiez la o facultate "dincolo". Singura problema ar fi costurile. Peste tot platesti, aici, pe an platesc 1600 euro. Nu este o suma fabuloasa de mare. Am avut medie mai mica ca tine, si tot am intrat. La bac am avut 9.2 sau asa ceva. Trebuie insa sa stii engleza bine de tot. Sau germana, sau franceza, depinde unde vrei sa te duci.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ai sansa de a reusi merita probat 80% depinde ce teste iti vin.laughing

| alex_6901 a răspuns:

Cred ca ai sanse...si eu curiozitatea urmatoare:se poate sa te inscrii la o facultate in Italia spre exemplu fara a fii bursier? doar cu diploma de bac si fara vreun examen de limba?