| OpreaSimonaAlina a întrebat:

Anul acesta termin clasa a VIII-a. As vrea sa ma orientez spre Academia De Politie dar nu stiu ce liceu m-ar ajuta mai mult: un liceu militar sau un liceu normal (profil mate-info)? Va rog sa va spuneti parerea si sa si argumentati. big grin

Multumesc happy

3 răspunsuri:
| babyblue a răspuns:

Cel mai bine ar fi sa mergi la liceul miliatar. Dar gandeste-te:se intra destul de greu.
Poti, de asemenea, sa te duci la profilul filologie.De ce? Pentru ca profilul se bazeaza pe limbi straine, romana si istorie.Si ghici ce? La astea vei da examen pentru admiterea la Academia de Politie.

Succes.

| Maddu08 a răspuns:

Poti da la un liceu normal pe profilul stiinte sociale sau filologie, de preferat stiinte sociale:p.
Succes!

| miruna_3015 a răspuns:

Buna Simonakiss! Da e foarte bine sa te duci la un liceu militar, dar poti sa urmezi si un liceu cu profil uman, pentru ca acolo faci romana, istorie, o limba straina(engleza sau franceza). Eu sunt in clasa a X- a si imi doresc la fel de mult ca tine sa merg tot la academia de politie, dar eu am facut o greseala mi-am ales profil mate-info.De aceea te sfatuiesc sa te duci la liceul militar doar ca acolo trebuie sa dai niste probe daca le treci cu bine intri la liceu, daca nu te poti duce la filologie.Succes!