| Iulya17 a întrebat:

Anul acesta voi fi clasa a8 a, daca imi poate spune cineva, ceva despre acest an (materii, colegi si alte chestii) ca as vrea sa stiu cum e.Va multumesc.

Răspuns Câştigător
| anducool a răspuns:

Eu cand eram in clasa VIII (acum trec pe X) ca materie noua aveam latina. In fiecare semestru am dat o teza la geografie sau istorie (am avut de ales intre cele doua), dar daca intr-un semestru am dat la geografie de exemplu si in al doilea a trebuit sa dau pentru ca nu am putut sa schimb materia. La mine nu am mai facut la fel muzica si desen. Intr-un semestru am facut doar muzica (sem 1) si doar in al doilea semestru desen. Prin luna mai am dat examen la matematica si romana. Inainte de aceste examene stateam de la ora 14 (cand terminam orele) pana la ora 16 sa facem ore suplimentare la romana si matematica. La sfarsit mi s-a facut media de admitere( media intre examene ce le-am dat in clasa VIII la romana si matematica + media tezelor unice ce le-am dat in VII + media generala a claselor V-VIII - nu mai stiu exact cum s-a calculat media de admitere). Sper ca te-am ajutat!tongue

5 răspunsuri:
| Laura a răspuns:

Nu e așa rău cum se spune, e mult mai rău.

| MoonMuse a răspuns:

Buna =^.^=

Cred ca experienta clasei a 8-a e diferita de la persoana la persoana. Sper exemplu pentru mine clasa a 8-a a fost un cosmar din care asteptam cu nerabdare sa ma trezesc. Stateam pana la ora 3 dimineata sa invat si ma trezeam la 6 sa ajung la scoala la timp. Beam cate 2 cafele tari ca sa ma pot trezi, ajungeam acasa la 14, ma schimbam si mancam ceva iar pe la 15:30 ma puneam la invatat pana pe la o bucata de noapte. Gandul permanent din capul meu era: ¨Trebuie sa iau note mari la evaluare, trebuie sa intru la un liceu bun.¨ Si faza tare ca stateam atat de mult sa invat nu la romana sau la matematica, obiectele la care dadeam evaluare, ci la examenele de excelenta la istorie si civica. Trec eu la judeteana si la olimpiada la istorie si la cea la civica si culmeau erau in aceiasi saptamana. Ghici ce - a iesit un scandal monstru intre profiesori. Dupa o lunga perioada de gandire iau decizia de a merge la olimpiada la civica (era mai putin de invatat) si ma trezec ca sunt pe lista de participanti la cel mai dificil concurs de civica, merg eu si acolo de unde ma aleg cu o diploma pe care scrie Premiu II, pentru mine echivaland cu o bucata de hartie igienica, fara a mai vorbi de oboseala acumulata. Intr-un final vine premierea, iau premiu I cu media 9, 80 si la evaluare am luat cea mai mare nota din scoala la romana iar la mate un 7 mare si frumos. De ce? Din cauza ca am facut o cadere de calciu in sala de examen. Frumos nu?

De atunci am invatat un lucru inveti si muncesti cat poti. Sfatul meu pentru tine este sa nu uiti sa te distrezi si sa te bucuri de viata, indiferent ca esti in clasa a 8-a, a 12-a sau in ultimul an de facultate, cel mai important lucru in viata e sa fii fericit.

Bafta! =^.^=

| MuñequitaLoka a răspuns:

Vei face latina big grin

| Andruşcă a răspuns:

Materiile sunt aceleasi doar ca se schimba faza la muzica de desen.
Nu o sa mai ai pe saptamana 1 ora de desen si 1 ora de muzica, vei avea una cu una.Saptamana asta vei avea doar o ora de muzica fara desen, saptamana viitoare doar o ora de desen fara muzica si tot asa.
Vei avea tezele semestriale la romana si matematica ca in ceilalti ani doar ca vei mai avea o teza la istorie sau geografie, alegi tu ce vrei.Iti alegi la ce vrei sa dai(intre istorie si geografie) si dai in ambele semestre teza. Dupa ce ai ales nu mai poti schimba, deci daca pe semestrul 1 ai ales istorie si ai dat la istorie pe semestrul 2 dai tot la istorie. Teza asta se calculeaza doar la materia respectiva, exact cum se face la tezele de la romana si matematica.
In iunie(pe 20, respectiv pe 22) vei avea cele 2 examene de admitere, la romana si matematica si vei lua vacanta de vara cu o saptamana mai devreme dar vei fi chemata la scoala 1-2 ore pe zi pentru pregatire, fara note sau altceva, anul scolar e inceheiat pentru tine, vor fi un fel de meditatii gratis.Te-ar putea tenta sa chiulesti in saptamana asta cum va face juma` de clasa dar eu te sfatuiesc sa te duci, profii aia de romana si mate fac pregatire cu tine gratis doar ca sa iei o nota buna si sa prinzi loc la liceul unde vrei.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună! Andruşcă şi MoonMuse au răspuns foarte bine la întrebarea ta. Ce sfaturi aş mai adăuga eu: Alternează munca cu odihna. Invaţă cât poţi de mult şi fă-ţi temele de luni până sâmbătă. Duminica să fie zi tabu, numai pentru odihnă, mişcare în aer liber, spectacole etc. Învaţă lecţia în ziua în care ţi s-a predat, repet-o în ziua în care ai materia respectivă, e foarte eficientă metoda asta, numai să te ţii de ea.
Dacă vrei o ocupaţie plăcută şi folositoare, dă click pe http://lecturirecenzate.ro/