| Marius_Andrei_1994 a întrebat:

Anul asta termin liceul profil economic si vreau sa mi spuneti ce parere aveti despre facultate ETTI de la Iasi. Daca merita facuta, daca am sanse sa o termin si tot asa!

1 răspuns:
| untaken a răspuns:

Salut. Daca stai foarte bine cu matematica, te sfatuiesc sa te duci la ETTI, daca vrei sa urmezi una dintre specialitatile: Electronica, telecomunicatii sau tehnologia informatiei. Iti spun din propria experienta ca inca din primul an se face foarte multa matematica M1 si profesorii se asteapta sa stii multa matematica M1 din liceu si se rezolva exercitii foarte complicate si complexe. La cursurile de programare o sa va dea exemple cu circuite si desene complicate de nu le intelege nimeni din sala. Profesorii isi vad de treaba lor, nu sunt iertatori. Daca te-au prins ca nu ai stiut, iei nota 1 direct sau 2. Sunt zile in care aveti si 8 ore de matematica de dimineata pana seara si cel mai rau este ca orele, in general nu se fac doar la o facultate. Ex: din copou trebuie sa mergeti in Tudor la Rectorat pentru fizica si apoi la electrotehnica pentru seminariile la electronica, ceea ce este foarte urat ca nu exista un loc stabil si trebuie sa te plimbi din loc in loc. Cam 40% sau mai bine din anul 1 renunta la aceasta politehnica si re reorienteaza sau isi gasesc de munca. Dar sunt si care invata doar in sesiune si nu stiu cum ii vad ca trec. Te poti angaja din anul 2 - 3 si face politehnica in acelasi timp. Trebuie sa te gandesti la ce vrei sa devii in viata si la ce sacrificii trebuie sa faci ca sa fii multumit si sa nu-ti para rau de alegerea facuta.