| Ionicaestecher123 a întrebat:

Salut,
Ce ies după ce termin liceul economic profil economic, ce joburi și ce salariu?
Mai trebuie urmată o facultate după sau?
Câteva lucruri despre liceul economic etc bac, materii etc.

2 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Orice job gasesti dispnibil in orasul tau!
Facultatea o poti face daca vei fii capabila sa intri la una si sa o termini, evident.

| Hyperion7 a răspuns:

Dupa ce termini acest liceu,asemenea altor elevi de la alte profile,vei putea lucra în munci cum ar fi casier, manipulant marfa, ajutor de bucătar șamd., pe scurt poți lucra ceea ce ai putea lucra și fara liceu, deoarece doar liceul nu te ajuta foarte mult și e evident că trebuie sa urmezi ori facultatea de economie sau alta, nimeni nu te oprește să faci altceva, iar cu toate astea, nici atunci nu poți avea șanse de angajare la companii pe domeniul pe care l-ai ales, pe motiv ca:
1.nu ai experiența necesară.
2.e concurenta prea mare.
3. daca nu ești bun, lumea te ignora.

Așa că dacă vrei să ieși ceva in economie, trebuie sa te duci musai la facultate, obții licența și vezi ce iese.Asta pentru că nimeni nu îți poate garanta nimic.
Bacul îl dai cel mai sigur din romana, mate și o probă la alegere (geografie, logica, psihologie și ce-o mai fi)
Cât despre profil in sine, in primii doi ani (IX X) o sa faci ce face toată lumea, urmând ca din clasa a XI-a materia sa se focalizeze doar pe bac, ceea ce înseamnă că o să apară CDȘ-urile, adică un fel de pregătire pentru bac.