| paulica123 a întrebat:

Buna, am nevoie de ajutor sunt in clasa a 8 a si m-am gandit ca pe mai departe sa dau la un liceu cu profilul Stintei Sociale Istorie...cu ce medie s-a intrat anul acetsa si din ce dai teze si examene acolo, ce ai putea deveni pe mai departe daca faci acest profil, la ce facultate voi putea da din Alba Iulia sau Cluj dupa ce termin... ce credeti e mai bine sa dau la filologie daca da de ce? Va rog mult de tot ajutati-ma! Fundaa, pupiciii!

3 răspunsuri:
| DeeaMarry a răspuns:

Sa mergi la stiinte sociale doar daca nu vrei sa te stresezi cu scoala.
Nu e deloc un profil bun. Am o prietena din Alba Iulia care e in clasa de stiinta sociale si stiu ce vorbesc.
Daca tot vrei sa mergi pe uman(banuiesc ca vrei sa fugi de matematica, dar eu zic ca o sa ai doar de pierdut), alege macar filologie. Nici acolo nu inveti mare lucru, dar macar stii o limba straina. Stiu multi care merg la clase de mate-info, desi vor sa dea la filologie. Sunt constienti de faptul ca acolo nu se prea invata nimic, asa ca se muta doar in ultimul an la clasa de filologie pentru a da bacul din materii de uman.
In concluzie, te sfatuiesc sa mergi pe real(preferabil mate-info), pentru ca nu ai absolut nimic de pierdut. Doar de castigat! Eventual te muti apoi la o alta clasa daca vezi ca nu iti place nicicum. Gandeste-te insa ca dupa vei putea merge la orice facultate doresti. De la real mergi oriunde, dar de la uman poti merge doar tot pe uman.

| Oana92 a răspuns:

Romana, 2 limbi straine, istorie, geografie, matematica, biologie, chimie, fizica, religie, istoria religiei, sport, muzica, desen, tic, logica si cred ca atat. Dai teza din romana, limba1, istorie sau geografie la alegere si logica.
In a10a dai teza din primele 3+psihologie, a11-a primele 3+economie si in a12a din primele 3 +filosofie. Bacul il dai din romana, istorie si la alegere materia de profil(logica, psihologie, sociologie, economie, filosofie, geografie). Mate faci pana in a12a, dar biologie, chimie si fizica doar pana in a10 inclusiv. O sa faci multa romana, multe ore de limbi straine, multa istorie si geografie. E un profil destul de lejer, din a11a o sa ai multe optionale, e ok

| PreaDulcePreaFin a răspuns:

Am terminat acum ceva timp mate info, comparand profile meu cu stiinte sociale...e un profil de desene animate, e ca sa nu zici ca nu faci liceul