| Thecurious a întrebat:

"Any" se foloseste doar in propozitii negative si interogative?
Spre exemplu, in propozitia pozitiva "I know to use any devise" (sper sa fie corecta ), "any " ar fi potrivit?

Răspuns Câştigător
| dannyel86 a răspuns:

Exemplu tau pare corect. (nu stiu prin "devise" ce vrei sa exprimi)
Any se foloseste si in propozitii afirmative, dar cu sensul de "oricare", "oricand" "nu conteaza care/cand".
You can come and ask for my help any time.
Which book shall I read? - Any one. It's up to you.
You can sit anywhere but here. This is my seat!

"I don't know to use any device" e corect dupa regula. (daca are forma negativa).

4 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Man pentru a intelege o limba trebuie sa o asculti atent in context,asta e cea mai importanta regula,vocabular, ascultare activa, citire activa, scriere activa, vorbire activa =eu vorbesc si singur in limba invatata

| Rd79 a răspuns:

"Press ANY key to continue".

| Ivanov27 a răspuns:

Da, este corect.

| AkyMinowara a răspuns:

In linii mari, cuvantul englez "any' are sensul de "oricare/oriunde/oricum".
da. merge. cu mentiunea ca expresia corecta ar fi: "I know HOW to use any device".