| iamprettybored a întrebat:

Are rost să învăț pentru bac la română și eseurile cu relația dintre personaje, ținând cont că sunt la real? Teoretic e în programă, dar nu s-a mai dat de nu știu când la real. Sunt șanse să pice sau mai bine învăț doar particularități și caracterizările? Nici în testele de antrenament n-a apărut nimic cu relația dintre 2 personaje.

Răspuns Câştigător
| RavenNymph a răspuns:

Noua programă pentru examenul de bacalaureat prevede materia făcută până la începerea celui de-al doilea semestru. Da, se dă mult mai rar caracterizarea unui personaj sau relația dintre două personaje, însă cel mai bine e să fii sigur, măcar de câteva ori să recitești respectivele eseuri.

4 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Urmărește noua programă de bac, azi a aprobat ministra

| iamprettybored explică (pentru sierra1):

și unde o găsesc? am căutat-o și apare doar cea de anul trecut.

| sierra1 a răspuns (pentru iamprettybored):

"azi a aprobat ministra"

caută, trebuie să apară pentru public

| danutzu96 a răspuns:

Invata ca sunt sanse reale sa pice caracterizare de presonaj. Mie caracterizare mi-a picat si am incercat sa o fac din comentariu ala invatat ca papagalul (o mare imbecilitate) si nu am luat nota maxima laughing.