| Bizon95 a întrebat:

Armata romana PE BUNE?

NU sunt foarte sigur ca am nimerit bine categoria, dar acept critici la asta!

Aceasta intrebare este FOARTE SERIOS dedicata in primul rand lui suntserios si GabiDumitrescu, care la intrebarea:
https://www.tpu.ro/......re-a-fi-o/
m-au contestat serios.

Ei bine, acum am vazut parada.
Cum, cum, cum, raspundeti la multiplele "explicatii" de gen abia la anul o sa avem nu stiu ce jucarie amarata pe care tot restul nato o are, dar
... Mai ales f-16 care nici anul asta nu au fost pe cer, pentru ca (hai sictir cu spume, armata romana) cica, ca "din cauza vremii", inca odata hai sictir cu spume, asta e o scuza atat de penibila ca nici nu imi vine sa cred ca cineva a putut sa o spuna in direct si sa nu se inece in propria ineptie.

Iar daca asta nu e destul de convingator... Cum rahat explicati multiplele sectiuni ale armatei care au nu numai reminestecente rusesti, dar chiar ak-47 - kalasnicoave?

Adica.

Dupa 30 de ani dupa ce nu mai suntem comuisti nu avem bani pentru arme personale mai bune decat teroristii?

Iar dupa toate astea tot aveti respect pentru armata de rahat romana?

Nota benne: nu imi pare rau nici macar putin petru caps, am sustinut un punct si am fost contrazis cu "vezi doamne" nu stiu eu ce e aia, iar azi ma uit la tembelizor si vad cu ochisorii mei mici si porcini cata dreptate am x(

11 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Ai avut dreptate omule, suntserios viseaza ca si restul care cred ca rromania nu e o colonie de sclavvi, o tara de consum

| Catrice a răspuns:

Auzi, da' de ce nu te duci tu în armata, avansezi în grad ca sa poți face schimbări?
Ca asa toți suntem nemulțumiți de cate ceva, dar nu facem nimic ca sa îmbunătățim lucrurile.
Oamenii aia se duc în armata pentru bani, ca să-și apere tara de un viitor conflict (ca dacă nu ar pace mondiala nici armata nu ar fi existat) ori pentru ca membrii din familie au fost soldați și au căpătat aceeași pasiune. Nu ei sunt de vina ca armata nu e dotata, ci aia de la conducere, din minister.

| Bizon95 explică (pentru Catrice):

Nu te supara, dar raspunsul tau e un cliseu ABSOLUT:
nu iti place ceva, du-te si rezolva problema singur

asta se aplica, cand vezi un bolovan pe mijlocul drumului, in care masinile se pot rupe, nu cand e vorba de o institutie nationala la care trebuie putere de nivel national sa poti sa schimbi ceva

ei bine, eu nu am cum sa rezolv problema singur, in primul rand am o problema GRAVA cu autoritatea (daca m-as duce in armata ar iesi scantei), iar in al doilea rand (care e de fapt cea mai groasa problema), nu avansezi in nici o directie de putere fara sa fii "omul lor", deci, daca eu as vrea sa schimb situatia, as ajunge in cel mai bun caz un caprar amarat, pentru ca NU AS FI "OMUL LOR"
N I C I O D A T A

iar, intrebarea mea nu era relativ la faptul ca "hai sa rezolvam armata" ci relativ la faptul ca UNII cred ca armata romana e "cum trebuie" asa ca ma inunda cu argumente penibile, pentru ca eu nu am fost destul de atent cand mi-am facut impresia CORECTA despre armata romana, iar acum VAD CU OCHISORII MEI MICI SI PORCINI CA AM VAZUT BINE... LA MODUL ABSOLUT!

| Catrice a răspuns (pentru Bizon95):

Același chestie... armata romana e reflexia celor de la guvernare care nu si-au dat interesul în a o dezvolta. Oamenii aia de fac antrenamente zi de zi folosesc echipamentele pe care ministerul le pune la dispoziție. A urî armata înseamnă că nu le respecți devotamentul fata de ceea ce soldații aia cred.

| Bizon95 explică (pentru Catrice):

Nu urasc armata, DELOC, cu atat mai putin soldatii care mai ajung si pe front dupa care se intorc marcati pe viata fizic sau psihic

doar critic ideea de a prezenta cu mandrie la tembelizor ceva... DOAR PUTIN PENIBIL, doar putin asaaaaaaaaa!

30 de ani de la revolutie si comentatorii de la ProTV spuneau ca "dispare incet incet tehnologia sovietica", adica dupa 30 de ani inca mai exista SI SINGURELE AVIOANE CU REACTIE AU FOST DOUA MIGURI PRAPADITE, unul model vechi de 50 de ani si altul cred ca vreo 70... penibil, ABSOLUT PENIBIL!

si, cica, ca am cumparat F-16 cea mai tare chestie militara aviatica romana si... nu numai ca nu le putem prezenta (din cauza vremii, PENIBILA SCUZA), dar deja au 45 de ani vechime angry
https://en.wikipedia.org/wiki/General_Dynamics_F-16_Fighting_Falcon
dar am dat sute de milioane de $ pe ele angry

traiasca si infloreasca rrrrrrominica socilalista, spre COMUISM, TOT INAINTE angry

| Catrice a răspuns (pentru Bizon95):

Vremea e motiv penibil huh... dacă ar fi zburat s-ar fi întâmplat cam ce a fost în apuseni cu Iovan... da' n-am văzut parada din capitala, nu știu cum a fost acolo vremea, știu cum a fost aici.

| Bizon95 explică (pentru Catrice):

Totusi, E PENIBIL, avioanele MIG, MULT MAI VECHI decat F-16 pot sa zboare pe vremea aia dar F-16, NU... DE CE NU?!?

| Bizon95 explică:

PS nici macar NU am inceput cu MIG-uri de ULTIMUL RAHAT IMECIL, vechi de 40-50 de ani, care sunt marea feblete, si care NU AU NICI O PROBLEMA CU "VREMEA" fata de F-16 pe care am dat sute de milioane de euro, asa ca sunt binemercic parte din "mandria nationala" de ziua rrrrrrrrrominicii angry... INCA ODATA... SYCTIR CU MULT "RESPECT" PENTRU "ARMATA ROMANA" angry

... PENIBIL, efectiv ABSOLUT PENIBIL!

| Bizon95 explică:

PSS, o sa judec fiecare raspuns ABSOLUT CRITIC
rahaturi ABSOLUT AMARATE de gen "trupe speciale" si "tier one operators" sunt acelasi lucru nu or sa mai treaca neobservate... ABSOLUT ***DELOC***!

| mudokins78 a răspuns:

Esti beat?

| Bizon95 explică (pentru mudokins78):

Eram, doar putin asa big grin

insa vad ca cei vizati care s-au dat in barci, ca armata romana e cum trebuie nu au zis nimic, NIMIC!