| 4ndr33y a întrebat:

Care este scopul paradei militare?
Sa impresioneze tarile inamice?
Sa impresioneze proprii cetateni?
Mie imi pare a fi o ramasita a regimurile comuniste dar oricum ai da-o, nu are sens, tigaile alea vopsite in camuflaj cu varste de 30-60 ani, nu pot lasa decat o impresie proasta.
Per ansamblu mi se pare o risipa de resurse financiare si umane.

28 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

în 28 Noiembrie | suntserios a răspuns:
Daca e o ramasita a regimurilor cumuniste de ce se practica in SUA sau Franta?
Armata Romana ca institutie a statului roman e suficient de bine dotata. Iar tigaile alea de 30 ani pe care le vezi tu sunt niste vehicule blindate care probabil mai resista inca 30 ani fara probleme. Nu e ca BMW cu 300.000 km a vecinului de la 3 care scoate fum si atat.

Parada are mai multe scopuri. Si unul din el e sa vada cetatenii cum e dotata armata propriei tari.

Stai linistit, resursele financiare nu sunt chiar atat de mari. Banii dati de stat la biserici sunt probabil de 1000 ori mai multi intr-un an decat costa o parada de 2 ore.

e pe naiba bine pregatita e o colonie atat in rest e praf si pulbere, pai afara pe strada ies tancuri din al dolea razboi =sau din primul, trebuie sa se imprmute colonia asta sa porneasca tancurile astea la fmi

suntserios
| suntserios a răspuns:

Daca e o ramasita a regimurilor cumuniste de ce se practica in SUA sau Franta?
Armata Romana ca institutie a statului roman e suficient de bine dotata. Iar tigaile alea de 30 ani pe care le vezi tu sunt niste vehicule blindate care probabil mai resista inca 30 ani fara probleme. Nu e ca BMW cu 300.000 km a vecinului de la 3 care scoate fum si atat.

Parada are mai multe scopuri. Si unul din el e sa vada cetatenii cum e dotata armata propriei tari.

Stai linistit, resursele financiare nu sunt chiar atat de mari. Banii dati de stat la biserici sunt probabil de 1000 ori mai multi intr-un an decat costa o parada de 2 ore.

| 4ndr33y explică (pentru suntserios):

Aia au cu ce se lauda. Deaia sunt atat de bune cum spui tu, de in fiecare an raman cateva unitati stricate pe marginea drumului? Armata romana e bine dotata? Cu AKuri mai batrane decat soldatii? Despre ce vorbesti tu? Ai vazut ce armament au celelalte armate? Pai la noi M4/M16 sau G36, eventual un Glock sunt sfinte, au cate una in vitrina pe care o scot la sarbatorile mari sa dea cu batista pe ea pentru noroc.

| suntserios a răspuns (pentru 4ndr33y):

Ehh, vorbesti tampenii. Nato ne a obligat de a lungul timpului sa ne dotam mai bine. De aia sunt acordati si 2% din PIB armatei. Nici macar nu ai de unde sa stii tu din exterio ce arme are armata. Iar cele facute publice nu sunt AK de 40 ani.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru 4ndr33y):

La noi cam toti din armata au jucaria aia facuta la noi prin 2000 (https://en.wikipedia.org/wiki/Pistol_model_2000), daca nu au Glock-uri. Fortele speciale folosesc si MP5-uri si multe altele. AK-urile alea nu sunt chiar asa de batrine, si atita vreme cit sunt intretinute bine, care e problema?

| sierra1 a răspuns:

E ca o paradă a "modei" - unora li se pare interesantă

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Este o demonstrație a identității naționale, a dorinței de supraviețuire ca țară și ca națiune, o demonstrație a capacității de luptă a armatei. Are destul de multe roluri politice ca să fie justificată.

| Wr3nch a răspuns:

E traditie, si ca majoritatea traditiilor daca ai renunta la ea iti sare lumea in cap. Mai ales ca gadila orgoliile ''patriotilor'' care cred ca armata romana chiar e puternicalaughing

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Wr3nch):

Exact. Nu gaseam cuvintul. Traditie.

| Bizon95 a răspuns:

Proprii cetateni, care se vor simti protejati, si eventual le baga niste patriotrism in vena, ca poate, poate

in plus sunt o tona de oameni care au un fetish serios cu uniforma, de ambele sexe, si relativ la a purta uniforma, si relativ la a vedea specimene bine facute imbracate in uniforma, si vin in draci din provincie ca sa vada defilarea lu' peste prajit

cand armata romana o sa aiba tier one operators atunci o sa aiba respectul meu, SINCER, pana atunci au din partea mea numai: mve cu respect

de ce? in puii mei, cica, ca, ce tari suntem si avem jucaria aia si jucaria ailalta, dar am bagat o tona de bani F-16 care e deja depasit serios in fata unui F-35 sau un SU de ultima generatie, si avem doar rachete Hawk... insa Patriot (care sunt de, decenii bune in dotarea armatei americane) o sa avem la anul'

deci, pe scurt, armanta din rrrominica SI TRAGI APA LA VECEU!

| suntserios a răspuns (pentru Bizon95):

Tier 1 ii numesc americanii. Daca la noi nu se numesc la fel nu inseamna ca armata romana nu are unitati de specialitate. Le are stai tu linistit. Doar ca oamenii aia nu se plimba pe Kisselef de 1 decembrie.

| Bizon95 a răspuns (pentru suntserios):

Singura tara care are tier 1 in afara de SUA e doar Rusia, care are o singura echipa, nu mai multe, cum are SUA

iar in SUA sunt mai multe tipuri de trupe speciale, delta, beretele negre, chiar alte niveluri de seal, nu tier 1

asa, toate tarile din lume cel putin incearca sa aiba trupe speciale, nu inseamna ca si sunt la fel de bune sau la fel de greu de pregatit

chiar am facut comparatie intre documentare dintre diverse tari
la seal, se sta in frig, in apa rece, cu capul in apa, si alte "placeri" din astea, iar in mijlocul cazarmei e un clopot pe care daca il suni, automat de scot din rahat, te duc intr-o camera incalzita si iti dau o cafea fierbinte, dar dupa aia te dau afara, SI TE PROVOACA TOT TIMPUL SA SUNI CLOPOTUL

la SAS se face politie interna, cine intentioneaza sa renunte, si daca e prins e luat la bani marunti si convins sa nu renunte

mi se pare diferenta ca de la cer la pamant!

| suntserios a răspuns (pentru Bizon95):

Pentru ca SUA are un buget si o populatie de 15 ori mai mare le da dreptul sa faca parade si nou nu? sau cum?
Fiecare tara are o armata proportionala cu populatia si bugetul. Asta nu inseamna ca nu sunt bine instruiti aia care sunt. Filmele americane iti cam strica perceptia.

| Bizon95 a răspuns (pentru suntserios):

happy
nu asta am spus
am spus ca armata lor merita respectata ca armata
iar a noastra e o gluma numita "mult mai bine decat nimic"

cred ca ma uit "Seal Team" si am vazut si ceva documentare si nu cred deloc, ca ce vad acolo e fals, NU RELATIV LA CAT DE GREU E ANTRENAMENTUL, ca restul e o tona de bullpoop propaganda americana, dap, sunt de acord pana in panzele albe

iar faptul ca SUA are un buget mult mai mare si mult mai multi candidati din care pot alege, NU e un argument care contrazice punctul meu, chiar il confirma, ce a dus la respectivul nivel de antrenament este total nesemnificativ, semnificativ e doar faptul ca isi permit sa ridice stafeta MUUUUULT mai sus decat restul lumii

NOTA BENNE: in NICI un caz nu am spus ca ii respect pe americani, ci doar ca armata lor e cea mai tare in momentul de fata

| Bizon95 a răspuns (pentru suntserios):

Hai sa iti spun cat de mult ii "respect" pe americani, mai ales cand e vorba de armata...
minciunile din america, curente:
1. fotbalul american e singurul fotbal real... in engleza FOOT BALL inseamna un sport in care mingea se joaca cu piciorul, deci numele REAL al fotbalului american nu e deloc football ci ceva de gen "american version of... RUGBY"
2. am castigat "world series" la football american, si baseball
HAI SICTIR FAH!
in primul rand "world" inseamna practic 4 tari, iar in afara de America, Mexic, Canada si Japonia mananca rahat cu prune cand e vorba de sporturile astea doua, TIPIC AMERICANE, deci au castigat praful de pe toba ca ailalti nu au nici o sansa... oarecare

3. "join the army, you gonna defend your country"
toti americanii sunt hadicapati mental si nu inteleg sensul cuvantului "defend" (care inseamna inamici la tine la usa, nu la 7000km departare)... dupa ww2 nu a mai fost nici un defend, pentru ca nu au mai avut nici un inamic pe teritoriul (real) american (nu pun la socoteala ambasadele)

deci la ce o sa faci de fapt "defend"... ei bine la interesele americii, adica o sa iti risti pielea ca bogatii americii sa devina si mai bogati, ca oricum nivelul de trai e de rahat acolo la MULTE PATURI SOCIALE, cea mai bogata tara din lume si au 40% din populatie sub nivelul saraciei

deci respect armata lor ca forta, ABSOLUT DELOC NU RESPECT CE FAC CU ACEA FORTA!

| suntserios a răspuns (pentru Bizon95):

E ca si cum ai zice ca respecti Mercedesul ca e o masina ok, irelevant ca are un pret de 60. 000eurom, dar dai mumu la Ford ca te costa doar 15.000 euro. Eu nu cred ca tu compari ce trebuie cu ce trebuie.

| Bizon95 a răspuns (pentru suntserios):

Nu chiar, mai degraba intre Mercedes si Dacia Solnita... nu Ford tongue

| anonim_4396 a răspuns (pentru suntserios):

SUA nu are parada militara de ziua nationala, daca nu ma insel actualul presedinte a organizat una, ca raspuns la ziua nationala a Frantei si in anii 50, dar imi scapa presedintele, a mai fost organizata una.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Bizon95):

Sa nu te auda "relian" ca te mananca cu fulgi daca zici ca au un nivel de trai scazut, ba, chiar sa nu te auda romanii la care nu a ajuns inca vestea, shhhhhh

| anonim_4396 a răspuns (pentru suntserios):

Instructia e direct proportionala cu bugetul alocat instructiei, nu poti sa antrenezi un pilot cand un rezervor de F16 costa 15.000 dolari si ai autonomie de zbor cateva ore, un pilot bun se formeaza dupa 3-4000 ore, sa nu vorbim de costul rachetelor care pleaca de la 1 milion bucata, deci nu, fara bani nu ai armata, iar 2% din PIB e o gluma.

| suntserios a răspuns (pentru anonim_4396):

Da
4 miliarde de $ e o gluma. As vrea sa imi faca si mi cineva glume din astea

| anonim_4396 a răspuns (pentru suntserios):

Da, e o gluma, se vede prin starea tehnicii, avem TAB-urile alea comuniste din anii 70, tancul principal e tot TR-85, o fosila, din anii 70, nu ne permitem niste amarate de drone, marina e inexistenta, costurile de intretinere sunt fabuloase, costurile cu armamentul la fel, anvelopa salariala a personalului activ depaseste lejer 100 milioane de euro, daca ar fi sa facem calcule, ai vedea ca nu mai raman bani de mare lucru, si vorbim de armata unei tari, tu raportezi acei 4 miliarde la tine, o persoana fizica, gandeste-te ca pentru bogatasii lumii, acele 4 miliarde sunt bani de seminte, ce mai, sa enumeram cativa producatori auto si profiturile lor, sau banci internationale, e vorba de armata nu de vorbe.

ca tot s-a vorbit de F35, o bucata, bine dotata e 300 milioane, daca impartim 4 mld la 300 mil, ne dau 13 bucati, si alea nu sunt atat de invincibile pe cat vor unii sa le arata a fi.

| anonim_4396 a răspuns (pentru suntserios):

Submarinul delfinul, singurul si unicul si scumpul si dulcele nostru submarin nu mai poate fi folosit pentru ca au murit acumulatorii, inca din 1996 si costa 20 milioane de euro sa ii schimbe

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Bizon95):

De unde pana unde ai tu habar de treaba asta? Stii ca au fost misiuni in Afghanistan si Iraq in care ai nostri i-au scos pe americani din diverse magarii? Poate nu avem noi dotari sefe, dar nu mai lua la per pulis fara rost oamenii daca nu stii.
https://adevarul.ro/......index.html
http://www.ziare.com/......ni-1483068
Si mai gasesti daca chiar te intereseaza.
P.S. Si nici legat de armata americana ca fiind "cea mai tare" nu ai dreptate.

| Bizon95 a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Cum spui tu!
suntserios mai sus reusea SERIOS sa faca, comparatie intre trupe speciale si tier one operators, ca si cum ar fi totuna si nu ar fi nici o diferenta!

iar tu vii cu doua articole prapadite DIN PRESA ROMANEASCA, care nu o sa spuna in vecii vecilor amin ceva de rahat, decat daca am fi chiar de ultimul rahat

iar admiratia ta e o prostie, pentru ca, chiar daca ar fi destul de tari cum crezi tu, tot sunt din rrrominica, tot se intorc acasa si sunt lasati la vatra dupa care sa se descurce singuri cu diverse probleme capatate pe front cum ar fi PTSD

parerea mea PROASTA despre armata romana a inceput pe vremea cand a cazut comuismul de foarte multa vreme, dar in continuare luam tineretul cu arcanul la oaste CA SA NE JUSTIFICAM BUGETUL, si asta NUMAI pentru ca FARA BUGET NU AVEAU DIN CE SA FURE, iar acum nu vad o diferenta, cum cred ca am demonstrat

ARMATA ROMANA TOT O TEAPA E!

HAIL HYDRA!

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Bizon95):

Mdah, genial. Si aia din state crezi ca o duc asa de bine dupa ce sunt lasati la vatra? Ia si mai citeste si din alte parti...
https://www.quora.com/......-personnel
P.S. Diferenta nu trebuie' sa o vezi tu, mai ales cu o astfel de atitudine.

Răspuns utilizator avertizat
| CiupercuțulCrăcănat a răspuns:

Asa este traditia.
Care tari inamice?
Si ce stii tu de comunism?