| smiley92 a întrebat:

As dori niste sfaturi privind alegerea facultatii.Mi-e destul de greu sa decid incat nici nu m-as mai apuca de o facultate dar pana la urma trebuie facuta si asta pentru ca vreau sa imi urmez o vocatie si sa fiu pe domeniul meu.Nu vreau critici ca se poate si fara facultate, stiu am mai auzit-o dar o sa fac.

Initial am vrut sa dau la Academia de Politie, stiu e destul de greu de intrat si m-am gandit ca poate ar fi mai bine la subofiteri insa aici esti sub ordine si te mai repartizeaza cine stie unde si am cam renuntat la ideea cu politia.Nu cred ca mi-ar place sa merg acolo.

Ok, pe urma aveam in gand sa merg la Facultatea de Drept.Ce-i drept ar fi de mine acolo, prefer mai mult sa invat si sa raman cu ceva in minte decat sa fac exercitii la matematica si fizica.Am urmat un profil real(tehnologic) si nu mi-a placut matematica, voiam sa ma transfer la filologie precum ca notele le aveam mai mari la materiile de uman.Partea proasta aici la aceasta facultate e ca nu iti asigura alt viitor decat acestea care m-ar interesa pe mine: avocat, notar si cam atat.In rest daca ai vrea undeva sa te angejezi dupa aceasta facultate in caz de nu intru la una din cele doua functii nu faci nimic doar 4 ani din viata pierduti si deja am 26 de ani.

Apoi ar mai fi programare(Calculatoare), aici cred ca e cireasa de pe tort, mi-ar fi foarte greu pentru ca e inginerie(matematica+fizica) si programare.Mi-ar placea aceasta cale mai ales ca e si platit acest domeniu insa cum am precizat mai sus, am urmat un liceu tehnologic si am stat destul de rau la matematica iar programare nu am facut deloc, din ce am urmarit in tutorialele de pe Youtube ar fi cat de cat ok dar trebuie sa imi pun bazele.Nu cred ca ar fi de mine acest domeniu pentru ca se face multa matematica, fizica si as mai avea programarea pe cap.
Informatica pura nu as merge pentru ca nu stiu cu ce se mananca acolo, se da si examen la matematica M1(mate-info) sau ceva din informatica si e clar ca nu am sanse.
Ar mai fi tot in aceasta categorie si Electronica aplicata care ar fi ceva mai lejer pentru ca nu am informatica si acest domeniu mi-ar placea mai ales partea de telecomunicatii am un var care a urmat aceasta facultate insa nu prea sunt job-uri de angajare in judet si trebuie sa te orientezi spre altceva asa ca tot o faci cam de umplutura.

O alternativa pentru a lucra in domeniul IT am inteles ca ar fi Informatica economica, dar deja e mai mult spre economie vrajeli, abureli 3 ani si cam nu stiu ce sa zic daca ar fi ok aceasta facultate.Nu inveti nici economie de care e plina piata si nici informatica la un nivel decent, ar fi o strutocamila la care nu inveti cine stie ce.

Voi ce sfaturi mi-ati da? Poate o sa spuneti ca trebuie sa faci ceva sa iti placa nu pentru bani, dar vorba vine ca facem si pe dracu in patru sa castigam cat mai bine.
Sper ca nu v-am plictisit cu povestea mea insa am incercat sa explic cu de-amanuntul incat sa imi puteti da o sugestie.Am studiat facultatile si ce se putea studia si am ramas intre acestea, e o alegere destul de grea si depinde de mine stiu dar poate aveti ceva sfaturi, cineva care era indecis ca mine.

47 răspunsuri:
| christine99 a răspuns:

Multi lucreaza pe alte domenii pana isi gasesc in a lor... elimina ce nu iti place si vezi ce iti ramane, dar cred ca la 26 de ani nu mai poti duce o facultate unde e mult de tocit big grin

| smiley92 explică (pentru christine99):

Si o solutie care ar fi?
De tocit cum ar fi la Drept nu ar fi o problema pentru mine, la Calculatoare insa nu cred ca ar fi de mine precum nici Medicina.
In schimb insa la Electronica aplicata sau Informatica economica m-as descurca cu matematica si fizica dar pe urma ce faci nu am idee, nu prea sunt locuri de munca in domeniu...Ar fi cele 3 optiuni, deci care ar fi mai avantajoasa si se cauta pe piata muncii?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Prima dată, gândește-te ce materie îți place și crezi că e ușoară. Apoi, întreabăi pe alții despre experiențele lor și spune-le să-ți dea detalii despre facultatea respectivă.La urmă, îți alegi facultatea și aia e

| smiley92 explică (pentru anonim_4396):

Nu e chiar asa, de exemplu mie daca imi place limba romana, limbi straine, geografie, istorie, biologie in liceu ar trebui sa merg pe o facultate de Litere, Psihologie, Turism dar cu acestea nu ai ce face pe piata muncii.Cel mult poti deveni profesor si nu mi-as dori asta.
Ar fi Scoala de Agenti de Politie la care am renuntat, Dreptul care ar mai fi una dintre optiuni dar s-ar putea sa nu faci nimic cu el daca nu reusesti sa intri in Barou iar la notari mai greu pentru ca sunt putine locuri.
M-am gandit la astea si am precizat in topic ce mi-ar place insa piata muncii cere altceva, si chiar daca alege Electronica sau Informatica economica tot nu ai lucra in domeniu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru smiley92):

Eu doar îți ziceam să alegi ce crezi că îți place

| Nilsson a răspuns:

Scuze ca te intreb, dar pana acum ce-ai facut? La 26 de ani puteai sa termini si doua facultati.

| smiley92 explică (pentru Nilsson):

Am lucrat in strainatate, treaba acasa doar daca nu vrei nu faci nimic.
Faci doua facultati dar tot in aceeasi dilema eram si atunci, m-am descurajat ca nu ai ce sa faci cu facultatea iar daca iti alegi si o specializare de umplutura mai cheltuiesti si bani.
Tie poate ti-e usor sa zici ca faceam doua facultati dar pe vremea respectiva nu aveam nici bani de chirie.

| smiley92 explică (pentru anonim_4396):

Ce imi place nu prea se poate, e aproape imposibil.De ce?
Anul viitor la Scoala de Politie s-ar putea sa fie limita de varsta si nu ma incadrez, cu facultatea de Drept nu fac nimic daca nu intru la Barou si in rest nu stiu ce sa aleg ca pe piata muncii se schimbari enorme de la an la an sau mai des, daca ar ramane Electronica si Informatica economica n-am idee unde ar fi mai bine sa fie platit si cautat.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru smiley92):

Păi atunci zi niște profiluri care poți

| smiley92 explică (pentru anonim_4396):

Am precizat deja, ai citit tot?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru smiley92):

Ăăă,Da

| smiley92 explică (pentru anonim_4396):

Nu cred, am precizat si in topic care ar fi acelea.
Electronica si Informatica economica ai citit pe undeva?
Nu am idee care diploma ar fi mai avantajoasa, probabil cea de inginerie ca se fac si 4 ani insa nu prea sunt astfel de joburi in domeniu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru smiley92):

Și dacă nu mai faci facultatea sau te duci în străinătate?

| cosmin1324 a răspuns:

Nu se poate face facultate de informatică/automatică și calculatoare/informatică economică fără cunoștiințe matematice foarte bune. Eu tocmai am intrat la facultatea de automatică și calculatoare la UTCN și e foarte greu fără matematică deoarece am dat un examen din matematică M1(Mate-info).Deci nici o șansă să intri la o facultate în domeniu, și mai ales să o termini dacă nu îți place matematica.

| smiley92 explică (pentru anonim_4396):

Strainatatea nu e ceva de viitor, mai bine ramai cu ceva in cap si bani mai putini decat cu capul gol, bolnav si sa nu ai ce face cu banii ca sanatatea nu o mai cumperi.
Daca nu faci facultatea mergi la pascut, ce poti sa faci? Te apuci de strainatate acasa si e acelasi lucru.
Totusi eu am potential, am luat 9.81 la bac si nu am la ce sa il folosesc.
Cred ca stiai deja aceste lucruri daca ai facut o facultate si imi dadeai un sfat in loc de astfel de intrebari.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru smiley92):

Dar ce să fac? Măcar nu sunt maro și mirositor ca altul', oricum e vai de capul meu

| smiley92 explică (pentru cosmin1324):

Daca nu iti place matematica tot o inveti, doar sa fii lenes si sa nu te duca capul deloc.
Hai ca poate la Calculatoare nu ar fi de mine ca nu am facut programare in liceu si nici dupa.As putea sa intru, sa rezist acolo si sa termin dar nu e asta problema ci dupa ce termin facultatea respectiva ce fac.Iei examenele si licenta dar daca nu esti "ceas" in domeniu ce faci? Incepatori si nepriceputi sunt la tot pasul.Nici cei de la Mate-info sau olimpici nu rezista acolo, dar sa mai faci performanta? Cumva ma bag in gura lupului, dar voiam sa incerc inca de cand am terminat liceul.
La Informatica economica ar fi mai lejer programul, 3 ani si nu ai inginerie.O fi greu la economie si faci putina informatica dar dupa la ce te ajuta? Sa lucrezi in domeniul IT sau ca programator cate sanse sunt?

| Arrakis a răspuns:

Nu are niciun rost sa mai faci facultate. Nu vrei sfatul asta dar intelege ca altceva nu ti se potriveste si vei irosi bani si mai ales chiar mai mult timp in continuare. Ai irosit deja mult timp, ars gazul de pomana, etc.

Pune-te pe invatat programare dar cu multa disciplina in minte, nu in deradere (cum am cunoscut eu cateva rebuturi). Ai avea sanse. Oricine are daca chiar isi doreste cu adevarat.

N-ai nevoie neaparat de nicio diploma nicaieri daca vrei in IT. Asta ti-o zice unul cu facultate pe care facultatea nu l-a ajutat nici 10%. Ceea ce stiam pentru angajare stiam deja inaintea facultatii, iar dupa facultate tot nu prea mi-a oferit ceea ce as fi avut eu nevoie. N-a fost nici degeaba, dar cand e sa ma pun in locul tau, chiar as zice un mare "PAS". Informatica nu e ca medicina ca sa ai nevoie de diploma. "Bazele" alea de care zici tu tot pe Internet le poti deprinde daca stii unde sa cauti.

Gandeste-te si tu ca ai 26 de ani acum, la 30 de ani termini facultatea (in cel mai bun caz). 3-4 ani de zile ii pierzi intr-un loc dupa care oricum n-ai nicio siguranta ca te vei angaja in domeniu.
Ai Internetul la dispozitie. Apuca-te, nu mai sta.
Si hotaraste-te bine, chiar iti place IT-ul ori ba? Te pasioneaza serios? Altfel e distanta severa intre Drept, Politie si IT. Asigura-te ca stii unde ti-e locul! Nu da cu zarurile! Daca ai de gand sa urmezi o cariera in IT pentru ca "e bine platit/de viitor" atunci ia-ti gandul de pe acum. Sunt multe job-uri bune, dar ca sa iti asiguri unul pentru o buna vreme trebuie sa ai o chemare / experienta pozitiva in acest sens.

Chiar unul dintre colegii mei de la firma la care lucrez nu are studii superioare deloc, nici macar facultate in alt domeniu...si tot se descurca, dar i-a placut, nene, i-a placut sa invete programare acasa. Pe cand o alta colega care are si master si mai stiu eu ce cursuri si draci laci e prastie...si se prind greu lucrurile de ea.
Pentru domeniul asta iti trebuie o oarecare minte agera, cu spirit bun de observatie, sa ai o capacitate buna de a rezolva probleme, de a cauta solutii...degeaba stii matematica daca nu stii sa gandesti logic in ceea ce-ti trebuie.

Acum daca tu visezi sa ajungi inginer la Facebook, la Google, etc. da, atunci fa o facultate, sa ai niste prestigiu. Dar si asa si tot nu iti garanteaza nimic.
Il stii pe youtuberul asta?

https://www.youtube.com/watch?v=ZHI2HClqEWs
https://www.youtube.com/watch?v=As0HBEt3y3Y
https://www.youtube.com/watch?v=XzOo0isLLz8
https://www.youtube.com/watch?v=e8tvQ3sbcgs

El a zis-o cu gura lui ca facultatea nu l-a ajutat nici pe sfert pe cat a muncit si invatat singur acasa.

| cosmin1324 a răspuns (pentru smiley92):

La Informatică Economică nu e rău, am prieteni care au terminat acolo și au salarii foarte mari, dar anul acesta nu mai ai nici o șansă să intri acolo deoarece sunt ocupate cam toate locurile cu note foarte mari la bacalaureat.Singura șansă e să aștepți să vezi ce locuri au rămas în toamnă și să te orientezi după ele

| smiley92 explică (pentru Arrakis):

La fel am zis si eu de cand am terminat liceul, ca nu merita sa fac o facultate ca am un var sau ca am vazut la altii ca se ocupa cu altceva dupa ce fac o facultate.Acestia pot oricand sa se angajeze in domeniu doar ca le va fi tot mai greu si au facut o facultate doar sa fie facuta.De fapt asta e adevarul ca facultatea nu te pregateste la nimic si de asta as fi luat o alta cale si care ar fi fost pe domeniul care mi-ar fi placut(politie), daca tot mi-a placut gramatica si o limba straina(engleza).E riscanta meseria dar nicaieri nu e lapte si miere insa nu cred ca mi-ar place sa fiu subordonat de asta preferam Academia de Politie.
In fine, daca dau politia deoparte pe acelasi domeniu ar fi Dreptul dar acolo tot cam asa ar fi ca pierzi niste ani sa faci facultatea, sa intri in Barou sau daca nu intri acolo isi dai cu tesla-n co@3 ca mai pierzi alti ani si tot asa, apoi daca nu intri in domeniu cu acea facultate faci fix nimic pe piata muncii in alt domeniu incat sa te ajute diploma.
Angajat asa oriunde nu as vrea, ori lucrez undeva sa avansez ori nu mai lucrez.Partea nasoala din zilele de azi e ca nu iti merge nici o vechime calumea si daca apuci o pensie nu ai cine sa te intretina.
Am ales pana la urma sa fac o facultate pentru ca mai cunosc persoane noi, imi fac prieten/a si asa nu am unde sa cunosc si poate as putea lucra in domeniu cumva prin absurd.
Si da, il stiu pe youtuberul respectiv cat si alti youtuberi din domeniul IT care spun ca nu i-a ajutat facultatea insa au facut-o ca asa trebuie, unii angajatori vor sa stie ce studii ai si dupa te pun sa vada ce stii.
Am o verisoara care a facut o facultate de...(Administratie publica), balbaita ca nu stie nici limba engleza, si ma intreba pe mine cand era in facultate iar acum dansa si a ei rad ca nu ma angajez in tara.
Pana la urma as face o facultate sa fie de "umplutura" intr-un domeniu de IT(Informatica econimica) sau cum ar fi Electronica insa ar trebui si masterul pe telecomunicatii cumva si e o facultate destul de grea ca ii inginerie.Sunt dispus sa fac si inginerie, nu ar fi o problema dar cum am mai zis dupa nu stiu unde m-as putea vedea cu acea diploma.

| cosmin1324 a răspuns (pentru Arrakis):

Salut,apropo,mie ce limbaje de programare imi recomanzi să mă apuc la automatică și calculatoare? Am terminat un liceu de mate-info intensiv și până acum am invățat C++ la nivel destul de bun, Java și C# la nivel de începător.dar progresez. Ce limbaje ar mai trebui să învăț care să mă ajute după facultate și care să fie relevante peste 3-4 ani când o să am nevoie mai mare de ele?

| smiley92 explică (pentru cosmin1324):

Oricum nu dau in acest an, puteam sa ma inscriu dar eram cat pe ce sa merg pe Calculatoare, insa am vorbit cu alte persoane si mi-am dat seama ca nu prea ar fi de mine, nu ca nu as fi capabil sau nu as avea potential ci pentru ca trebuie sa excelezi in domeniu respectiv si nu mi-ar place sa scriu doar cod si sa fac o facultate care mai mult e o pedeapsa.
Mi s-a spus ca la Informatica Economica ar fi ceva intre economie si informatica, nu prea inveti nimic si m-a pus putin pe ganduri.
As incerca o astfel de specializare pentru ca nu faci informatica pe nas si daca nu imi place aia e, facultatea oricum o termin si raman cu o diploma de economist care nu vad unde m-ar ajuta dar cam toti angajatorii iti cer o diploma cu studii superioare.
Cam astea au ramas optiunile, Informatica Economica sau Electronica aplicata insa sa lucrezi ceva in domeniu slabe sanse.M-as orienta catre una din acestea doua, pe viitor m-ar interesa sa deschid o retea locala de internet si televiziune si probabil m-ar avantaja ingineria, insa as invata software si chestii de securitate thinking

| smiley92 explică (pentru cosmin1324):

Sunt foarte multe limbaje de programare, ai de invatat incontinuu de te caci pe tine, nu te baza pe un singur limbaj de programare...Acum se cauta Java, framework-uri, Python etc, peste 1 an s-ar putea sa fie cerinte mult mai mari iar daca nu te pricepi vin altii, de asta nu ai ce te baza pe un singur limbaj de programare.

| cosmin1324 a răspuns (pentru smiley92):

Trebuie să alegi ce vrei, dacă vrei să faci facultate de Matematică-Informatică, Economie, Inginerie, fizică sau arhitectură o să ai automat matematică la nivel avansat.In special la cele trei enumerate de mine mai sus (informatică/automatică și calculatoare/informatică economică) nu ai cum să scapi de ea cel puțin în primii doi ani.O să ai materie din ea și dificultatea crește
foarte repede deoarece se presupune că știi matematică, în special la cele cu admitere plus că sunt o grămadă de absolvenți care fac pregătire în matematică și/sau informatică de 2-3 ani care nu au reușit să intre din cauza concurenței. Dacă spui că nu îți place matematica nu prea ai șanse să termini aceste facultați, cu atât mai mult să fi "ceas" în domeniu (cum se spune "Dragoste cu sila nu se poate"). Îți recomand să te apuci serios de învățat la matematică și informatică ca să ai șanse de a intra la facultate, eventual să plătești niște meditații și să încerci la anul, sau să îți scazi pretențiile deoarece nu o să reușești să intri nicăieri așa.

| Arrakis a răspuns (pentru smiley92):

Ce s-a intamplat de fapt cand ai terminat liceul? De ce n-ai aplicat atunci la o facultate? Din lipsa banilor? Mai ales ca spui ca ai luat nota mare la Bac...deci, ceva lipseste din ecuatie. Banii ca bani, dar sigur erau ceva solutii. Iar facultatile nu se fac in functie de ce crede anturajul tau, ci in functie de ce consideri tu personal si te convingi ca stii ce iti trebuie in viata.

Daca nu te hotarasti fix dupa liceu sa faci o facultate atunci nici nu mai merita mai tarziu cand te aproprii de 30, 40 de ani. O sa-ti fie mult mai greu, cheful e altul. Sunt experiente care iti erau utile la vremea/varsta respectiva.
Acum ce faci mai exact pentru o sursa de venit? Cum o poti folosi in avantajul tau pentru a avansa in cariera? Pentru ca daca ai ceva banuti te poti inscrie la niste cursuri online/offline de programare (profesionale), ma gandesc ca pe cont propriu ti-ar fi greu sa te apuci si sa ai chef zi de zi sa inveti.

In IT e singura ta sansa de reusita fara sa-ti mai bati capul cu o diploma sau facultate (si mai mult timp pierdut pentru cat ai tu nevoie sa extragi pentru a intra mai rapid in paine), dar trebuie sa intelegi ca odata ce inveti si iti faci niste proiecte/experienta sa lasi capul plecat la inceput de drum, trebuie sa intelegi in ce liga joci, nu te astepta la vreo mare companie, la nu stiu ce titlu/pozitie. Cel mai des asa am vazut pe unii ca renunta (din astia fara studii in domeniu), vor din start cascaval si pozitie si tot, neintelegand ca trebuie sa-si sape drumul pana acolo cu si mai mult efort decat aia cu facultate (care au un oarecare start).
E posibil si pentru astia "umanisti" ca tine, dar au un drum mai dificil. Dupa aceea in CV-ul tau referinta cea mai buna pentru viitoare job-uri va fi ultimul loc de munca, nu ultima facultate absolvita. Asta trebuie sa intelegi neaparat. Un loc de munca anterior (o oarecare experienta) in domeniu conteaza mai mult decat facultatea. Sunt destui angajatori care nu mai sunt impresionati de proaspat absolventi de facultati care nu au nicio pregatire reala pentru a lucra in industrie/productie. Asa ca nu te astepta la venituri mari din prima chiar si in IT. Cu timpul vei putea demonstra ca meriti sume mai mari de bani.

DAR, revenind la problema de baza si cu picioarele pe pamant, conteaza unde ti-e interesul de fapt.
Pentru ca sa reusesti sa inveti pe cont propriu trebuie sa ai suficient interes, disciplina, ambitie. Si nu e usor sa inveti singur, adica sa ai determinarea necesara.
Uita-te inca o data la ce am spus in raspunsul anterior si mai ales vezi acele clipuri de pe YouTube. Daca nici astea nu te conving despre cum stau treburile in IT atunci man, fara suparare, dar o sa bati campii degeaba multa vreme fantetizand despre ce ai face tu urmand nu stiu ce facultate.
Crede-ma ca nu stii ce presupune Electronica aplicata, de exemplu. Si ti-ar fi cel mai mare dusman in situatia ta o astfel de facultate, chiar si daca reusesti sa intri pe baza de dosar la admitere, nu stiu daca mai iesi de acolo totusi. Eu stiu foarte bine ce spun, am avut de-a face si cu multe materii de electronica (circuite analogice, semnale, masurari, instrumentatie electronica, microunde, etc.). Crede-ma ca nu o sa-ti placa doar pentru ca fantetizezi cu ideea asta de "electronica". Ce presupune ea mai departe nu vrei sa afli (si matematica si fizica sunt nimicuri pe langa ce iti mai trebuie acolo). Te-ai baga singur in gura lupului.

Din cum te "miros" eu din postarile de aici, interesul tau nu e spre IT/Electronica decat ca backup.
Parerea mea, sincera, e sa te orientezi spre politie, daca spui ca va fi limita de varsta sau nu, eu asta nu stiu, dar sper sa nu fie (cu siguranta sunt si vor ramane ramuri care nu necesita o limita de varsta).
Iar "subordonat" vei fi oricum in viata de unii sau altii. Cum reactionezi la asta e altceva. Chiar si ca sef tot esti subordonat de niste taxe/responsabilitati/clienti.

In concluzie, orienteaza-te spre politie daca stii ca se mai poate intra, insa, asa cum stii, e concurenta serioasa la admitere acolo. Deci trebuie sa te pregatesti bine. Ce nu mai stiu eu insa e cum te vei intretine singur pe parcursul unei astfel de scoli (adica sa ai job in paralel). Cum ziceam, ti-e mai dificil dupa o vreme.
In situatia ta de bifurcatie de drumuri, e bine sa te pregatesti spre ce stii ca macar iti place si crezi ca merita. Nu merita sa te aventurezi intr-un domeniu care nu-ti place, vei avea prea multe impasuri pe parcurs, o groaza de piedici. Si daca n-ai relatii/pile sa te ajute sa treci peste ele, chiar vei avea de suferit. Cunosc omuleti in situatia asta. N-are rost sa te comporti nemilos cu tine insuti. Gaseste-ti adevaratul sine si munceste pentru ceea ce vrei cu adevarat fiindca se poate, chiar daca o faci cu intarziere, sanatos sa fii.

| Arrakis a răspuns (pentru cosmin1324):

Stai sa-mi aduc globul de cristal sa-ti spun ce limbaje / framework-uri si librarii apar peste 4 ani si sa stiu pana si eu ce invat intre timp.
Stai linistit talica ca iti va da facultatea de a&c la limbaje de nu poti sa le duci. big grin
E bine sa nu te mai preocupe asta prea mult. Nu se pune focus-ul pe limbaje/platforme, ci pe gandire, algoritmi, analiza, paradigme, patterns.

DAR...asa pentru timpul tau liber si pentru a fi pregatit pentru industrie, incearca sa te uiti pe tool-uri de versionare/revision (Git, SVN, etc), eventual joaca-te cu ceva Java/Kotlin pentru Android, daca ai telefon cu Android poate experimentezi ceva. Incearca ceva cat mai practic oricum, sa fie usor si sa fie si fun. Mobile/web development sunt arii in care n-ai nevoie de facultate, dar cu siguranta multe chestii iti vor fi utile si in facultate.
E mai important insa ce te joci tu acasa decat ce faci in facultate. Deci nu te gandi ca in facultate va fi Edenul programarii si cunostintelor. De fapt, nu iti face iluzii cu sistemul de invatamant din Romanik sub nicio forma cand vine vorba de IT. Facultatea o sa o simti de multe ori mai mult un ghimpe in coasta. In fine, tu invata ce vrei pe cont propriu, dar sa stii ca tendinte noi apar an de an, desi limbajele in mare parte tot alea raman. Baza tot aia e. Nu trebuie decat sa te adaptezi (si o faci destul de repede).

| Nilsson a răspuns (pentru smiley92):

Te înțeleg, îmi dau seama că poate nu ai avut posibilități.
Acum nu știu ce să zic, ai putea să faci o facultate care îți place doar așa ca să te bucuri de studenție și tinerețe dar nu o sa te ajute prea mult, contează ce știi să faci.
În afară de facultatea de IT nimic nu poate să îți garanteze ceva stabil, și nici aceea nu te ajuta prea mult daca nu ai practica.
Ce aș putea să recomand este o facultate de limbi străine, dar să studiezi o limbă rară care să te ajute să găsești un job bun.

| smiley92 explică (pentru Arrakis):

Problema atunci cand am terminat liceul erau doar banii si doar banii, acum sunt bani si parca nu sunt fericit...mi-ar trebui un loc de munca in tara si o familie sa intemeiez ca strainatatea te imbolnaveste si decat sa fii cu capul gol si cu bani mai bine aleg varianta asta sa lucrez in tara mai lejer si sa imi mearga si vechimea si asigurarea la sanatate.
Pe vremea aia adica acum 7 ani eram foarte descurajat, nu stiam ce cale sa iau...am incercat sa ma angajez doar la o firma am depus CV si am fost refuzat pentru un post de agent de paza mi-am dorit dar era ok si manipulant pentru inceput.E lunga povestea, nu are rost sa intru in detalii si nu e asta subiectul de discutie.

Cum am precizat stau destul de bine cu gramatica, limbi straine, istorie, geografie etc, am luat asta in calcul ca parca nu as merge pe un profil real insa as putea incerca si acolo ca asta cu politia nu prea e sigur si tot iti trebuie o facultate ca asa cer angajatorii, in momentul acesta nici nu vreau un post de manipulant sau ceva unde nici nu poti avansa.
Anul acesta oricum e pierdut, trebuie sa mai astept pana anul viitor apoi la Campina admiterea e in ianuarie si pana in 2021 mai este, anul asta nu am timp sa ma pregatesc pentru ca mai am un drum in afara si asta e.Cu politia s-ar putea sa fie gata daca pun limita de varsta, inaltimea is cam la limita.

Daca tot ar fi sa fac o facultate am ramas sa aleg intre Informatica Economica iar cealalta Electronica aplicata, nu ar fi o problema Electronica, am un var care a facut si m-ar putea ajuta iar la matematica, fizica ma descurc de un 5 de pe net, de la profesori.Problema ar fi ce fac pe urma ca inginer electronist? Nu prea sunt joburi in judet si nu vreau sa lucrez nu stiu pe unde si sa dau jumate din ei pe chirie si mancare, in politie ar fi platit de stat daca faci naveta unde au ei nevoie.
Dar cu Informatica economica ce fac? Ar fi destul de ok ASE-ul, matematica mai putina, materii de economie iar restul programare.Nu stiu ce sa zic, daca as sta dupa politie inca un an si ceva si poate mai fac astia modificari aiurea ca ei asa stiu pot sa nu ma mai apuc de nimic si tot mai bine o facultate.
Daca ar fi sa aleg din cele doua specializari ce mi-ai recomanda? Ce s-ar cauta pe piata muncii? Am cautat pe siteurile de job-uri si nu prea am gasit cine stie ce pe domeniul electronicii in judetul Suceava dar am inteles ca ar fi platit domeniul daca te pricepi apoi inveti lucruri noi pentru tine.M-ar pasiona acest domeniu dar am inteles ca si Informatica Economica iti poate asigura un job bun in IT daca te pricepi bineinteles si poti lucra pe domeniul economiei, unde nu am idee ca piata e suprasaturata de economisti insa e o dubla specializare.Suna promitator ambele dar cum am mai zis poate as incerca sa deschid o firma ceva pe viitor, o retea locala cu servicii de internet, televiziune si din cate am studiat pe siteul facultatii la masterul de ETTI ar fi domeniul asta de telecomunicatii.Cat de mult m-ar ajuta nu stiu, insa sunt pasionat de servere dedicate, retele de internet insa matematica nu ar fi punctul meu forte, dar de un 5 sper sa ma descurc pana la urma doar in primul an se face mate si fizica apoi inveti lucruri noi de la 0 dar tot pe baza gandirii logice de la acele materii.
Asa ca nu stiu ce sa aleg din astea doua, sa astept politia nu are rost... daca ar fi sa nu mearga cu facultatea si o sa mai fie si la politie o sa incerc daca nu asta e renunt si la facultatea de Drept si la subofiteri.

| smiley92 explică (pentru Nilsson):

Ce poti sa faci cu o facultate de limbi straine?
Cam domeniul IT ar mai fi dar nu Informatica pura si nici Calculatoare pentru ca acolo e o pedeapsa sa ai atatea pe cap, inginerie(mate+fizica+electrotehnica), programare pe care nu o stiu deloc poate doar niste mici baze.
As merge pe Informatica Economica unde faci si ceva economie insa nu stiu ce sa zic daca te pregateste prea mult acea facultate pentru ca am inteles ca mai mult ar fi economie, era bine daca era 60-70% programare si restul economie dar ar fi cam 50-50% sau mai bine de atat economie.
O alta varianta ar mai fi Electronica aplicata, care e destul de grea de "digerat" pentru ca inginerie si nah daca ar fi doar asta dar nu prea sunt nici job-uri pe acel domeniu, in tara poate da dar in judet foarte putine, as face mai mult facultatea asta din pasiune dar sa ma ajute sa ma angajez undeva in domeniu nu prea cred ca sunt sanse.Totusi ar trebui sa fie mai apreciata ingineria, dar asta e situatia si trebuie sa ne adaptam cum putem.
Daca Electronica nu ar fi o optiune sigura ar ramane IE, daca nici asta nu ar fi cine stie ce atunci mai bine merg la Drept.La ASE se fac 3 ani si mi-e cam asa insa ar fi si mai bine pentru mine.

| Nilsson a răspuns (pentru smiley92):

ASE am terminat și eu iar acum lucrez ca analist financiar la o firmă "corporatista" unde angajează la același departament absolvenți de psihologie, geografie și arte plastice.
Deci îți dai seama cât de mult contează studiile.
Totuși aș zice că m-au ajutat un pic studiile să mă adaptez cu cifre și date abstracte, cei care au alte specializări se descurcă mult mai greu.
Daca vrei sa faci informatică economică trebuie sa tragi tare mai ales că ai avut o pauza destul de lunga de la bac și pe deasupra daca vrei sa lucrezi in IT trebuie să înveți mult și pe cont propriu, eventual să faci niste internship-uri.