| varogurgentajutor a întrebat:

Am 17ani si m-am apucat de programare de un an si ceva, pana acuma stiu HTML, CSS perfect; Javascript-ing destul de bine si de la un timp m-am apucat de PHP. + La liceu, fiind profil de matematica-informatica-intensiva am multe ore 'stufoase' de programare in C++. As vrea niste sfaturi, de la cei care sunt in domeniul programarii ce sa fac pe viitor si la ce facultate sa aplic. Multumesc anticipat!

6 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Pai fa ce iti place tie pe viitor, de ce ar trebui sa iti spunem noi? iti place programarea da la o facultate de profil si gata

| viotedy a răspuns:

Ca si programator vei castiga foarte bine.asa ca, da-i inainte.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca nu prea iti plac matematica si fizica atunci evita specializarea Calculatoare si Tehnologia Informatiei.
Alege Mate-Info(specializare Informatica).
La facultate n-o sa prea faci programare Web decat abia prin anul terminal si nu mai ca lumea decat poti invata tu acasa.
In facultate se pune mai mult accentul pe C++ sau Java si pana si pe ele nu asa cum e un scenariu real la un loc de munca.
Adevarata programare o inveti acasa in paralel cu facultatea(iti trebuie mai mult pentru diploma).

| varogurgentajutor explică (pentru anonim_4396):

Pai si la ce facultate pot sa aplic in cadrul acesta de Mate-Info, ca asa cum ai spus, nu prea ma atrage asa mult fizica si matematica? Daca imi poti da informatii mai exact si bune iti dau funda. Merci anticipat!

| anonim_4396 a răspuns (pentru varogurgentajutor):

Te referi in ce oras, universitate? Asta conteaza mai putin. Retine insa ca o facultate de informatica necesita si matematica, inca de la admitere(facultatile care se respecta dau examen scris si la mate si la info). Parerea mea e ca fiind la mate-info intensiv trebuie sa te ocupi si de matematica. Iti va trebui ca sa treci cu bine prin facultate macar...chiar daca dupa e posibil sa nu mai ai treaba, in functie de unde vrei tu sa aplici in cariera.

| deyuka a răspuns:

Universitea Bucuresti - Facultatea de Matematica si Informatica, specializarea Informatica, dar merge si specializarea matematica-informatica pentru programator.
Universitatea Babes BolYai din Cluj - Facultatea de Matematica si Informatica
Universitatea Alexandru Ioan Cuza din Iasi - Facultatea de Informatica

Peste tot trebuie sa fii toba de matematica. Mai sus top 3 din Romania.