| Sjhdhreooejhheehe a întrebat:

Hei! Sunt clasa 12 a si imi este destul de greu sa aleg o facultate, cu atat mai mult cand nu prea am oameni in jurul meu care sa imi dea niste sfaturi in domeniul asta! Ma gandeam sa merg la o facultate legata de informatica, dar am inteles ca domeniul e in declin. Nu stiu ce sa fac si am cam intrat in panica. Mie imi place destul de mult matematica si fizica! Ce m-ati sfătui voi sa fac?

Răspuns Câştigător
| adryang78 a răspuns:

Când alegi o facultate, să ai în primul rând în vedere ce ți-ar plăcea să faci în viață. Îți spun și ție ce le-am mai spus și altora: singura modalitate de a trece prin viață fără să muncești, e să faci ce-ți place.
Implicit, primul pas este să identifici ce domeniu te atrage mai mult. Unde te vezi peste 10 ani? Dar peste 20 de ani? Ce ai vrea să faci, ce loc de muncă te-ar atrage, astfel încât să mergi cu plăcere în fiecare zi?
Găsește răspunsul la întrebările astea și vei avea răspuns și la întrebarea de mai sus.
Succes!

| Sjhdhreooejhheehe explică (pentru adryang78):

Multumesc pentru raspuns!

12 răspunsuri:
| relian a răspuns:

Nu conteaza doar sa iti placa, trebuie sa te si pricepi la ce iti place, altfel stai si te uiti doar.

Astazi mai in orice domeniu sa fie bine, trebuie sa fii foarte bun.Tu esti foarte bun la ce spui ca iti place?
Daca esti bun, atunci mergi acolo unde iti place.Dar din ce am vazut, banui ca si tu ai vazut, mai mereu elevii si studentii romani au ajuns departe pe la olimpiade de astea internationale, lauda multa, toata lumea, vai ce destepti is elevii romani.

Doar ca lauda e lauda, trebuie la un mom dat sa si arati ce stii, nu doar datu din gura, ori lauda.
Din toti acei ani in care aparu romanii printre primii pe plan mondial, dupa se asternu tacera, ai mai auzit tu de vreun de asta mare olimpic matematica, fizica sa ajunga undeva, sa ajunga cineva?
Nimeni, zero, ai auzt, vazut sa ajunga careva pe la mari companii de mai stiu eu care? Eu nu stiu, poate or fi, dar nu-s cunoscuti, ceea ce arata ca una e sa fii bun la liceu, chiar si la facultate, alta dupa.

Iti spun si din experienta, toti colegii mei de la liceu, eu eram undeva hai sa zic daca eram pe la mijloc, asa mai tanatalu, unia erau f buni la matematica la fizica, ma si miraam atunci cit se pricep aia laughing iar eu bita.
Aia si acum is acasa, mai mult de liceu nu au fost capabili, am vorbit cu ei, frate, stau si ma minunez de ei, ma minunez si de mine ca ma minunam eu pe atunci cand de buni erau astia laughing adica is parf acum, nu stiu cum, nu stiu de ce, dar eu am ajuns mult mai departe decat ei, is mai destept decat ei, asta pe bune, nu lauda.

Dupa cum observi majoritatea cam asta patesc.
Am avut si prieteni f buni, nu colegi, mai mici, au ajuns profesori de matematica, dar ca inteligenta nu ma depasesc, pe mine asta care eram vai mama mea comparativ cu ei la liceu.

Cind ai trecut de 18 ani, o sa vezi ca unia o sa tio ia inainte rau de tot, desi tu erai primul, ori mult peste ei.

Nu stiu creierul o, mului e destul de complicat.

Asa ca ce sfat sa iti dea cineva.Mergi si tu la ce esti bazat pe tine, cel putin o sa treci ursor scoala aia, dupa posibil sa gasesti un job si asta e viata.
Daca spuneai ca te pricepi la chimie, stiam ce sa iti spun.Dar cu fizica si matematica, ar fi ceva ceva, dar nu stiu ce facultati ar fi in RO bazte pe asa ceva.
Mergi la ceva profil de asta mecanic, ceva politehnica, astea or sa se caute in viitor, sa fii inginer electrician, sau inginer stiu si eu mecanic, daca te pricepi la asa ceva si iti place, cam astea ar fi cautate sia cum si in viitor.

Profesor, o sa ajungi profesor pe undeva, or sa gasesti greu post, dar na tu stii mai bine.
Ce am spus eu or sa aiba cautare mai mereu.

| LordCristobal a răspuns:

Salut!
Bine ar fi sa alegi o facultate care sa fie potrivita aptitudinilor tale.
Eu cred ca informatica e de viitor tot timpul dar ar fi fain sa te duci pe programare IT.Sau poti merge la Facultatea de Matematica sau Fizica, poti deveni profesor sau cercetator in domeniul fizicii.

| StefanescuDaniel a răspuns:

Te salut! Sfatul meu este sa nu te mai iei dupa ce zice unul si altul si sa gandesti rational. Vezi ce iti dicteaza mintea si sufletul, ce te atrage mai mult si totul va fi bine. Uite de exemplu eu am terminat Facultatea de Arte Plastice sectia design, am terminat si Conservatorul (Facultatea de Muzica si Teatru) din Timisoara, am facut si 3 ani scoala de asistenti medicali si ce crezi ca am ajuns sa lucrez? In prima faza inginer de sunet si producator de muzica/compozitor/solist vocal/editor foto-audio-video/fotograf/cameraman iar in strainatate am lucrat ca si ingrijitor de batrani/infirmier/brancardier/asistent medical. Legat de informatica chiar nu ti-as sugera sa faci asta decat daca ''stai pe o gramada de bani'' cu care nu ai face si vrei sa ii investesti si stiu foarte bine asta deoarece il cunosc pe sotul Deliei Matache cel cu Bitcoin-ul Razvan Munteanu si mai am multi alti prieteni care au avut si inca au unii din ei propriile lor companii de software si sunt in declin. Inainte faceau si 5000-6000-7000 de euro pe saptamana iar acum daca fac 1000-1500 sa zica Sarut mainile iar situatia se va inrautati si mai tare. Fa ceea ce iti dicteaza inima sa faci! Numai bine si multa sanatate iti doresc! Funda?

| Sjhdhreooejhheehe explică (pentru StefanescuDaniel):

Buna! Multumesc enorm pentru raspuns!

| Sjhdhreooejhheehe explică (pentru StefanescuDaniel):

Ideea este ca nu am crescut cu o situatie financiara strălucita si imi este destul de greu sa iau o decizie

| suntserios a răspuns (pentru StefanescuDaniel):

O companie de soft care face doar 5000 euro pe saptamana e din star in declin. Nu indu omul in eroare. E o mare prostie sa spui ca ai succes in domeniu IT doar daca ai o caruta de bani

| StefanescuDaniel a răspuns (pentru Sjhdhreooejhheehe):

Eu doar iti explicam ca nu are rost. Nu am spus sa iti deschizi o companie de IT sau ceva de genul. Spuneam ca doar daca termini facultatea de informatica ceea ce nu ti-as sugera, ca sa ai succes in domeniu ar trebui sa ai banuti ca sa iti deschizi o firma sau o companie ceva. Altfel ar fi bine sa iti muti gandul in alta parte

| StefanescuDaniel a răspuns (pentru suntserios):

No comment...se vede ca nu ai inteles nimic. Era vorba de faptul ca am prieteni care au avut si care inca au firme si companii de IT si de software care incet incet s-au dus in cap. Faceau multi bani la inceput in urma cu 10-12 ani iar acum dupa pandemie faceau 5000 de euro pe saptamana de fiecare si sunt 4 sau 5 persoane in acel birou iar acum e si mai grav fac doar 1000-1500 de euro de fiecare pe saptamana. Eu vorbeam de risc in sine si ii explicam baiatului ca sa inteleaga mai bine ce l-ar astepta daca ar termina facultatea de informatica!

| suntserios a răspuns (pentru StefanescuDaniel):

Am inteles foarte bine.

O firma de soft care face 1000 euro pe saptamana cu 5 angajati si inainte face bani foarte multi inseamna ca are un management prost... nu ca nu mai trebuie sa te faci programator.

Plus ca daca termina facultatea de informatica nu il aspteapta firme falimentare... asta e si frumusetea meseriei ca si simplu angajat poti avea venituri frumoase fara sa ti bati campul cu propria firma...

Firma la care lucrez eu, de IT, si a crescut din pandemie si pana acum destul de frumos veniturile pentru ca are un managament bun care a profitat de perioada in care lumea a apasat cu piciorul pe accelerarea digitalizarii

| StefanescuDaniel a răspuns (pentru suntserios):

Bravo voua ce sa zic? Eu nu ma bag, nu e de domeniul meu. Fiecare firma difera. Si eu am spre exemplu studioul meu foto-audio-video si in Bucuresti si in Timisoara si nu ma compar cu CatMusic care au sute de angajati dar tot ma descurc cat sa fiu multumit. Cand voi dori mai mult voi munci din greu de cel putin 2-3 ori mai mult decat in momentul de fata. Este chestia si de vointa

| suntserios a răspuns (pentru StefanescuDaniel):

E amuzant cum "Eu nu ma bag, nu e de domeniul meu" dar totusi

"ii explicam baiatului ca sa inteleaga mai bine ce l-ar astepta daca ar termina facultatea de informatica!"