| Evelinmariaa a întrebat:

Am nevoie de câteva informații legate de facultatea de psihologie, va rog mult. Daca urmez facultatea de psihologie și devin psiholog mă pot angaja într-un spital? Daca urmez psihologia as putea sa fac acele cursuri care mă pot ajuta sa predau și în scoli?

3 răspunsuri:
| Bondarel99 a răspuns:

Poți preda in scoli, poți fi psiholog școlar, poți sa-ti deschizi un cabinet. Poți sa urmezi specializarea psihoterapie ca sa lucrezi cu oamenii pe depresii, tulburări de anxietate (cele mai comune motive pentru care oamenii fac consiliere psihologică), poti sa lucrezi cu copii cu autism (este foarte scumpă terapia) etc. Poți sa lucrezi in spitale de psihiatrie. Deci posibilități sunt o mulțime, trebuie doar sa înveți mult și sa fii buna.

| doctorandus a răspuns:

In spitale lucreaza doar psihologii clinici (specializare aparte), plus ca nu sunt multe locuri de munca. Pana obtii dreptul de libera practica dureaza.

| MihaiNicu23 a răspuns:

Da poti face acele cursuri sa predai in scolo, in spital nu prea, mai degraba ca psiholog la policlinici private.