| Dariana98 a întrebat:

As vrea niste idei inedite pentru compuneri!

Răspuns Câştigător
| lovegirl15 a răspuns:

Hmm.tu spui ca vrei ideii de compuneri,nu titluri.

Pai ti-as putea da cateva ideii:
-scrie despre tine, ca fiind personajul principal. spune in creatia ta ca stateai intinsa in patul moale, cand spre surprinderea ta a venit bunicul tau langa tine si te duce intr-o calatorie magica.Dezvolta tu mai departe.
-Ai putea scrie ca afli de la un castravecior murat ce intra pe fereastra camerei tala ce esti o vrajitoare.Scrie despre actiunele ce le savarsesti si pers. care le cunosti de la aflarea acestei vesti.
-Te uitai la desene animate, sa zicem Scooby-Doo de pilda, si iese o mana din ecran ce te ia cu ea in desenul animat.Scrie ce chestii ai facut alaturi de personajele desenului si prin ce aventuri ai trait alaturi de ei.
-Poti scrie ca o colega de a ta a venit sa doarma la tine, iar parintii tai erau plecati.Scrie ca a venit o fantoma.Scrie cum a-ti trecut peste noapte, singura in casa alaturi de o fantoma.

Aceste idei mi-au venit in acest moment. Sper ca te-au ajutat.

3 răspunsuri:
| Alexandraaaaa2696 a răspuns:

Buna.Pai.fa o compunere despre ceea ce-ti place tie cel mai mult:anotimp preferat; mama ta; prietenii; o excursie, sau fa o compunere sub forma de dialog intre doua flori sau insecte[folosesti personificarea]etc.happy. Sper ca ti-am fost de ajutor.Pa-pa:*.

| radcasian a răspuns:

Eu as zice sa scrii despre formarea anotimpurilor si inventezi o legenda. Sper ca ti-am fost de ajutor.Pa.

| criscalin a răspuns:

poti scrie despre un vis uimitor cum ar fi ''Cand am atins cerul'' si sa spui ca visai cum pluteai printre stele si poti folosi comparati si expresi frumoase