| 12902871 a întrebat:

As vrea sa imi ziceti lectiile de baza si care trebuie invatate pentru examenul de a 8-a la mate, ca nu stiu nimic si vreau sa incephappy

Răspuns Câştigător
| nadiaaren a răspuns:

Algebra: mulțimi de numere(mulțimea nr naturale, întregi, raționale, reale), operații cu mulțimi (reuniunea, intersecția, scaderea), suma lui Gauss, reguli de calcul cu puteri, teorema împărțirii cu rest, numere prime, procente, criterii de divizibilitate, introducerea si scoaterea intregilor în fracție, transformarea fractiilor ( ordinare în zecimale, zecimale în ordinare, periodice în ordinare etc), cel mai mare divizor comun și cel mai mic multiplu comun, mărimi invers și direct proporționale, aflarea lui x dintr o proporție+ probabilitatea unui eveniment ( p=nr cazuri favorabile/nr cazuri posibile), media aritmetica și media geometrica, modulul unui nr real, scoaterea factorilor de sub radical.
FOARTE IMPORTANTE SUNT: formulele de calcul prescurtat, funcția de gradul I( intersecția axelor cu graficul, condiția ca un punct sa aparțină graficului).
GEOMETRIE
Arii si perimetre( triunghiuri, patrulatere, piramida, trunchi de piramida, con, cub etc), aria cercului și lungimea lui+ unghi înscris în cerc, unghi la centru, formula razei, a diametrului. Triunghiuri asemenea, teorema lui Thales, Teorema fundamentala a asemănării. Teorema înălțimii, Teorema catetei. TEOREMA LUI PITAGORA. Trigonometrie( sin, cos, tg, ctg) în triunghiul dreptunghic. Formula liniei mijlocii.
UITE AICI UN LINK LA YT CU FORMULELE ACESTEA, sunt doar 7 minute și te vor ajuta mult. https://youtu.be/ZlK7cNmlEy4
Mult succes la evaluare și nu te descuraja, învață cât poți formulele, fa cât mai multe modele de examen, și totul va fi bine!

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Cam tarziu sa incepi sa inveti acum, ca nu-i timp suficient...acum trebuind doar sa repeti ceea ce ai invatat tot anul.
Dar ma rog, daca acorzi seriozitate masima si inveti zilnic 3-4 ore la matematica, iar sambata si duminica te incui in casa si lucrezi 12-14 ore/zi, ai sanse sa iei un 5-6 la matematica.
Spor la invatat si succes la admitere!

| jajajaioopp a răspuns:

E prea târziu.O sa iei 2.

| jajajaioopp a răspuns:

E prea târziu.O sa iei 2. Fata aia Jassmina are dreptate

Întrebări recente