| ramonelll a întrebat:

As vrea sa stiu daca e vreo deosebire intre facultatea Petre Andrei din Iasi si filiara din piatra-neamt.Eu sunt din Piatra Neamt si as dori sa stiu daca se merita sa fac facultatea in Iasi.Multumesc.

1 răspuns:
| corolav a răspuns:

Dragă Ramonell, mă gîndesc că mai bine ar fi să rămîi la Piatra Neamţ, pentru că, îmi închipui că cei ajunşi la Iaşi ştiu că iniţialele unei localităţi se scriu cu majusculă iar cuvîntul corect este "filială " şi nu " filiară". Mai ales că că doreşti să fii student iar nu şcolar în clasa a V-a.
Cît despre deosebire ...cred că este.Am fost de cîteva ori prin Iaşi şi am văzut că U.P.A are vreo zece etaje înălţime. Nu ştiu cît are cea din Piatra Neamţ.