| Kolman_Silviu_2001 a întrebat:

As vrea sa stiu daca ma duc la liceu la profilul stiinte ale naturii si aleg sa dau teza din biologie si fizica atunci o sa dau bacu din ce am dat tezele?

Răspuns Câştigător
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

NU are nici o legătură cu disciplinele la care dai BAC-ul!

La "Ştiinţe ale Naturii" dai BAC/examen SCRIS "obligatoriu" din Română şi Matematică!

Iar la proba la alegere a profilului şi specializării – proba E)d) – probă scrisă - poţi alege între : Fizica, Chimie, Biologie, Informatica; vezi Anexa 1 de la linkul :
subiecte2011.edu.ro/bacalaureat/Legislatie/Ordin_4800-31-08-2010.zip

ÎNAINTE de acestea vei da ( obligatoriu ) COMPETENŢELE lingvistice si digitale :
* "proba A: proba orala - Proba de evaluare a competenţelor de comunicare orala în limba româna

* proba C: (proba orala, scrisa si
practica) - Proba de evaluare a competenţei lingvistice într-o limba de circulaţie internaţionala studiata în liceu

* proba D: proba scrisa/practica - Proba de evaluare a competenţelor digitale".

Asta, dacă NU se schimbă Metodologia/legislaţia până vei da tu BAC-ul happy

Toate cele bune!

| bursuc001 a răspuns (pentru bursuc001):

Vezi detalii despre Evaluarea Naţională & admiterea la liceu în răspunsurile pe care le-am dat la linkul :
http://www.tpu.ro/......u-peste-6/

Vezi alte detalii despre BAC-ul după legea nouă în răspunsurile pe care le-am dat la linkul :
http://www.tpu.ro/......iam-ca-se/

4 răspunsuri:
| SoundTapes a răspuns:

La BAC vei avea Romana obligatoriu, Matematica M2 (parca) obligatoriu, si vei putea alege intre Biologie, Fizica si Chimie. Nu conteaza la ce dai tu teza, dar normal este de preferat sa dai la ceea ce ti-ai dori sa dai la BAC, deoarece te pregateste mai bine, si te evalueaza. happy

Sper ca te-am ajutat!happy

| WhiteLife a răspuns:

Nu, BAC-ul il alegi mai tarziu. Poti sa dai in fiecare an teza la altceva. Insa daca alegi o materie intr-a 9-a, vei da teza din ea si semestrul intai si in cel de-al doilea. In clasa a 10-a poti sa schimbi si asa mai departe.

| lovecats123 a răspuns:

Nu are treaba