| MoonLight a întrebat:

As vrea sa stiu pentru cultura mea generala date despre Schutzstaffel. Daca se poate sa fie site-uri ca sa nu se incurce informatiile. Multumesc

Răspuns Câştigător
| Angeline a răspuns:

A fost o organizaţie paramilitară fascistă ce reprezenta baza Partidului nazist. SS-ul a evoluat de la o unitate paramilitară mică la o forţă de elită care a servit ca o Gardă Pretoriană pentru führer sau ca o „Escadrilă de apărare" pentru Partidul nazist, influenţa politică a acestei organizaţii fiind la fel de mare ca şi cea a wehrmachtului (armatei germane din acele vremuri). Construit pe ideologia nazistă şi condus de Heinrich Himmler, SS-ul a fost un responsabil principal pentru crimele de război naziste săvârşite în timpul celui de-Al Doilea Război Mondial.

Iniţial mai mic decât Sturmabteilung (prescurtat SA, Batalionul de asalt) condus de Ernst Röhm, a crescut ca număr şi putere datorită loialităţii sale exclusive pentru Hitler. Sub conducerea lui Himmler SS-ul şi-a selectat şi instruit personalul după ideologia „ariană".