| Cristina12387 a întrebat:

In functie de ce anume pot fi deosebite informatiile care tin de cultura generala de cele care nu tin de cultura generala? De exemplu:
Considerati ca tine de cultura generala sa stii cand s-a nascut Eminescu?
Dar sa stii cand s-au nascut fondatorii Wikipedia?
Tine de cultura generala sa poti sa iti dai seama cand esti manipulat si sa stii cum sa gestionezi situatia?
Tine de cultura generala sa stii ce este ala Facebook sau Instagram?
Dar sa stii cine este Inna?
Cand se poate spune ca cineva are cultura generala? In functie de ce anume pot fi deosebite informatiile care tin de cultura generala de cele care nu tin de cultura generala?

18 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Mie personal nu îmi pasa când sa născut Mihai Eminescu dar cunosc teoria evoluției, big bând, tehnologie, cultura nu trebuie impusa cuiva, nu ești obligat sa știi când a murit Eminescu, la ce re ajuta în viata? În schimb educația financiara te ajuta

| Eireann a răspuns (pentru RAY):

Si sa stii simptomele unui infarct te ajuta in viata dar nu cred ca tine de cultura generala. Cred ca asa zise "life skills" cum este educatia financiara sunt in alta categorie.
Si nici big bang nu te ajuta in viata dar e ceva ce te-a interesat si ai vrut sa stii mai multe si bravo tie pentru asta.

| RAY a răspuns (pentru Eireann):

Eu știu simptomele unui infarct, ce legatura are cu Eminescu

| johnnny123 a răspuns:

Însuși numele sugerează că nu există niște reguli stricte după care niște cunoștințe se încadrează sau nu la categoria "cultură generală".

Totuși, termenul se referă de regulă la cunoștințe generale pe teme cu impact din care se pot extrage lecții importante, nu la cunoștințe punctuale pe teme superflue.

Dacă știi cum se numește cartea Anei Maria Prodan dar nu știi să numești nici o lucrare a lui Kafka, asta nu înseamnă că ai cultură generală. Înseamnă doar că-ți umpli capul cu informații inutile.

Indiferent cum o definești, un lucru este cert: Cultura generală nu este o destinație la care ajungi după x cărți citite sau după o listă de cunoștințe bifate, este o călătorie continuă.

| Brizbriz a răspuns:

Cultura generala e un termen care descrie cat de mult cunosti si intelegi aceasta lume la modul **GENERAL**
sa stii cand s-a nascut Eminescu, fondatorii lu' Wikipeste, samd nu mai sunt informatii la modul general, ci explicit, eu de ex. nu stiu data cand a bubuit bomba atomica peste Hirosima, dar stiu foarte clar cand a fost asta (la sfarsitul ww2) si ce a insemnat asta (inceputul erei atomice) lucru care a dus la o stare de fapt care e cat se poate de clara, actuala, si ne arde si in momentul asta - "assured mutual destruction" - distrugere reciproca asigurata

"Tine de cultura generala sa poti sa iti dai seama cand esti manipulat si sa stii cum sa gestionezi situatia?"

asta e o chestie de experienta proprie, NU de cultura generala
pentru ca cultura generala se refera mai mult la cunostinte nu experiente sau mai ales emotii, iar sa iti dai seama cand esti manipulat poate sa fie cat se poate de emotie, mai ales cand ti se intampla prima oara si nu ai o experienta care sa iti spuna ca esti manipulat

| Eireann a răspuns:

Degeaba stii data cand s-a nascut Eminescu daca nu stii ce inseamna asta. Adica care era situatia socialo-politica-economica in acea perioada? Ce curente artistice si literare incepeau sa prinda avant la nivel national sau european si de care a fost influentat, etc? E important sa stii aproximativ data cand s-a nascut ca sa il incadrezi intr-un context, altfel bravo tie ca o stii dar nu foloseste la nimic.

| Eireann a răspuns:

E o discutie lunga aici, eu personal cred ca termenul este oarecum invechit si trebuie redefinit fiindca indiferent de subiect avem acces la un volum imens de informatie deci nu sa stim informatia e important ci sa o trecem prin gandirea critica si stim sa ne informam pe teme care ne intereseaza si ne privesc.
De exemplu eu ma pricep la caini: rase, dresaj, ingrijire, etc. Daca o persoana nu stie diferenta intre un Fox Terrier si Jack Russel Terrier nu inseamna ca nu are cultura generala. Pe de alta parte daca cineva isi cumpara un Brac German ca ii place cum arata si apoi se intreaba de ce nu ii pazeste curtea poate ar fi trebuit sa citeasca despre rase de paza si rase de vanatoare - asa, pentru cultura lui genrala.
:-)

| foxsilver a răspuns:

In functie de valoarea acelor informatii, si influenta lor asupra intregii omeniri.
Iar ca o persoana sa isi dea seama daca este manipulata nu cred ca trebuie sa aiba cultura generala, dar un simt al observatiei si al analizei e necesar. Pe de alta parte cultura generala poate avea o contributie mare in dezvoltarea acestor abilitati.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Conceptul de cultura generala nu este definit in mod obiectiv, universal si atemporal valabil.

Deci nici intrebarea ta nu are sens.
In cele mai mult cazuri se ajunge la discutii interminabile si pareri in care nimeni si fiecare are dreptate, pentru ca nu exista un barem, o referinta.
Nu o sa gasesti un raspuns universal acceptat la aceasta intrebare. Totul e relativ.

| Gabriel2424 a răspuns:

Pai o persoana care are o cultura generala are cunoștințe din toate cate puțin, din matematica, de exemplu îți poate spune teorema lui pitagora, din istorie îți poate spune cand s-au unit cele 3 principate, din geografie, îți poate spune cate județe are Romania si asa mai departe, e o minima cultura generala.

| Cristina12387 explică (pentru Gabriel2424):

Ok. Iti inteleg ideea. Dar in functie de ce anume pot fi deosebite informatiile care tin de cultura generala de cele care nu tin de cultura generala? De fapt, asta era intrebarea principala. De aceea am dat exemplele cu intrebarile de mai sus.

| Eireann a răspuns (pentru Gabriel2424):

E bine sa stie si astea dar poate e mai bine sa stie sa imi explice situatia actuala cu Ucraina de exemplu ( acum m-am informat, am citit articole care explica dar cred ca 75% nu ai nici habar care e situatia si e la o aruncatura de bat de Romania).

| suntserios a răspuns (pentru Cristina12387):

Sa nu crezi ca exista o linie fixa si bine definita intre o informatie care e de cultura generala si una care nu e.

sa stii principiul de functionare a unui vaccin e o informatie de cultura generala.
sa stii ce substante genereaza ce reactii in corpul uman in urma unui vaccin nu mai e informatie de cultura generala.

sa stii ca exista masini pe benzina si diesel e o informatie de cultura generala.
sa stii exact procesul de ardere a combustibilului in fiecare tip de motor nu mai o informatie de cultura generala.

| Eireann a răspuns (pentru suntserios):

Apropo de asta la un moment dat am cunoscut un tip lector la universitarea de informatica, prieten cu un alt prieten. Din vorba in vorba a iesit la iveala ca tipul nu stia ca plamanul drept are 3 lobi si cel stang 2. Nu stia fiindca nu il interesase niciodata subiectul, nu fusese bolnav, nu avea treaba cu asta - nu stiu daca asta tine de cultura generala sau nu.
Trebuie sa invatam sa extragem informatiile dintr-un text, articol.

| suntserios a răspuns (pentru Eireann):

Nici eu nu stiam informatia despre plamani. mi se pare ceva destul de tehnic si nu am avut niciodata treaba cu asa ceva. Sau poate nu au suficienta cultura generala.

| Eireann a răspuns (pentru suntserios):

Voiam doar sa spun ca fiind domeniul meu de activitate si fiindca petrec timpul cu medici, asistente, fizioterapeuti, infirmiere, etc aveam senzatia ca toata lumea stie informatii de genul asta dar pana la urma la ce i-ar folosi lui sa o stie?
Brizbriz a dat un exemplu foarte bun cu Hirosima, nu conteaza ca e 6 August 1945, conteaza ce a insemnat asta pentru toata omenirea.

| Cristina12387 explică (pentru Eireann):

Spui ca ceea ce conteaza este ce a insemnat un anumit lucru pentru omenire. Conform acestei logici ar trebui sa fie mai important pentru cultura generala sa stii despre istoria internetului, de exemplu, decat sa stii ce curente literare erau pe vremea lui Eminescu. Tu ce parere ai? Imi scapa mie ceva?

| Eireann a răspuns (pentru Cristina12387):

Nu iti scapa nimic. Avem interese diverse, pe unii ii intereseaza istoria internetului, pe altii literatura din perioada lui Eminescu, pe mine medicina si animalele de companie, pe prietenul meu masinile si technologia. Am dat un exemplu fiindca tu intrebai daca data nasterii lui Eminescu tine de cultura generala si pentru cei care sunt interesati de viata si opera lui Eminescu data exacta nu e atat de importanta dar contextul politic, social (si chiar teritorial) da.
Memorarea unor date nu stiu daca tine de cultura generala, as crede ca nu. Oricum an apus deja ca termenul e prea vag si invechit ca sa mai insemne ceva in ziua de azi.