| anonim_4396 a întrebat:

Astazi a fost evaluarea nationala la limba si literatura romana. La exercitiul 6 de la subiectul II am scris "Uite unde ai ajuns". Trebuia sa construiesc o completiva directa introdusa prin adverbul retiv "unde".

Este completiva directa sau circumstantiaal de timp? Daca faci contragerea, ar iesi o completiva directa, sau? Stiu ca poate sa fie una dintre aceste doua, completiva directa sau circumstantiala de timp.

1 răspuns:
| Anonimul5848 a răspuns:

De fapt, am vrut sa zic circumstantiala de loc.