| Anonymus3000 a întrebat:

Azi am avut examenul la limba si literatura romana clasa 8 a. La subiectul 2, exercitiul 5 propozitia : sa inteleaga mai bine profunzimea experientei umane era completiva indirecta. Eu am scris ca e directa. Imi puteti explica de ce este indirecta? cum s-a pus intrebarea?

4 răspunsuri:
| MadRaven a răspuns:

Păi întrebarea nu e "ce îl încurajează?" ci "la ce îl încurajează?", iar asta cere completiva indirectă.

| DaughterOfDarkness a răspuns:

Daca faci contragerea subordonatei, vei obtine ceva de genul: il incurajeaza la/spre a intelege => verbul acesta la infinitiv cu prepozitie are functie sintactica de complement indirect.

Pentru a afla subordonata, adresezi o intrebare catre regenta. Spui "la/spre ce il incurajeaza?", nu "ce il incurajeaza?". Probabil noi elevii nu am inteles asa de bine completivele acestea doua deoarece nu se mai studiaza tranzitivitatea verbului.
Data viitoare mergi pe o propozitie pe care esti mai sigur(a).

Succes la mate!

| vladmariuss a răspuns:

Dupa parea mea este completiva directa deoarece propozitia contine un adjectiv si un prenume

| Anonymus3000 explică (pentru vladmariuss):

Pai de-asta am ales si eu completiva directa.