| AlexxxRo a întrebat:

Astazi am avut examenul la romana.

1. ce fel de subordonata este : Sunt probe geologice/care pot fi supuse...
a)CD
b) AT
c) CI

2. Ce rol are virgula din fraza Buna seara, bunica draga?

Răspuns Câştigător
| preadulce a răspuns:

B)atributiva
2)virgula izoleaza un substantiv in cazul vocativ de restul propozitiei

8 răspunsuri:
| Sicmao a răspuns:

Eu am pus Atributiva si ca rolul virgulei este sa desparta vocativul de restul propozitiei ( nu stiu daca e corect ).

| escroaca a răspuns:

1) atributiva

| katherine585 a răspuns:

Am pus AT dar asteptam si alte rapsunsuri

| katherine585 a răspuns:

Iar virgula aia are rolul de a pune in evidenta numele celui strigat(persoana) -bunica U ce ai pus la subordonata? Kat iei?

| dany7300 a răspuns:

1 b
la 2 n-am stiut nici eu. am spus ceva de cuvinte incidente

| dany7300 a răspuns:

1 b AT
2 nu stiu

| Beatriceeee a răspuns:

Unde pot gasi si eu varianta la limba romana de azi?

| vstoioca73 a răspuns:

Este atributiva(AT) iar rolul folosirii virgulei este deoarece subst este in vocativ