| WoKy a întrebat:

Buna TPU...Am dat azi examenul la Romana, si ne-a picat o fraza aiurea de tot, deci:
Propozitia subordonata din fraza "Ceea ce ma jeneaza este dificultatea rasfoirii"
a-atributiva
b-predicativa
c-subiectiva
Eu am mers cu predicativa

Răspuns Câştigător
| Feitan a răspuns:

Si eu am dat examen azi la Romana Exact ca tine acelasi exercitiu big grin
Raspunzi corect e c-subiectiva big grinbig grinbig grin

26 răspunsuri:
| fluturas a răspuns:

@ElenaBac si eu tot asa m-am gandit si am pus predicativa
unii zis ca ii subiectiva, a ltii ca ii predicativa x_X
nu stiu. sper sa fie predicativahee hee
foarte naspa fraza straight face

| WoKy explică (pentru fluturas):

Eu sunt vecin cu localitatea de la care s-a extras varianta si ma duc la scoala la ei si ii dau dracului pe loc!

| MaStErShOt a răspuns:

Este subiectiva

| xXWhisperOfLoveXx a răspuns:

Eu am pus predicativa, dar toti profesorii au spus ca subiectiva si in amre parte e adevarat, deci cred ca un profesor e mai destept decat noi

| WoKy explică:

Bai dracu sa o ia, ca nu are logica...
Le-am scris si pe foaia de raspuns exact ca "HelloABC" deci.....asta a fost cel mai aiurea examen dintre toate...

| WoKy explică:

Faza e ca la noi Directorul e Profa de Romana si ea a zis predicativa... dupa cum ziceam. Ca vorba aia Doamne ajuta!

| WoKy explică:

Apropo, la mate cu Functiile alea.
Cand trebuie sa afli X si Y, Faci ala cu valori si dai o valoare lui X si Y sau le afli cu X intersectat cu axa OY si de astea.
Ca profa la ora ne zice sa facem cu axa iar profa la care am facut pregatire zicea sa fac tabelul de valori...
Pe cine sa mai cred!

| AlexanderOne a răspuns (pentru WoKy):

Ambele variante sunt corecte, dar e mult mai bine sa faci cu tabelul de valori.

| WoKy explică:

Era subiectiva!

| xcristix a răspuns:

A picat in toate localitatile la fel sau sunteti toti din cernatesti ca si la mine a fost aceeasi cerinta

| βeĺBŷŷ a răspuns:

Subiectiva era raspunsul corect

| BloodyHuman a răspuns:

Si eu am pus predicativa dar unii zic subiectiva unii predicativa.

| TeodorAm00 a răspuns:

Si eu la fel da ii Subectiva...

| ElenaABC a răspuns:

Hello
E predicatica
Dificultatea rasfoirii este ceea ce ma jeneaza.

| asterix13 a răspuns:

Cea mai mare prostiieee!
Eu am pus predicativa. Am intrebat 3 profesori de romana unu a zis a, unu b, si unu c sad... Praf subiectu asta. sper sa fie predicativa sad

| Ritska a răspuns:

SI eu tot predicativa am pus dar ceilalti colegi ai mei au pus subiectiva.

| Edy97 a răspuns:

Nimeni nu stie! Logic e predicativa, dar daca o iei dupa topica e subiectiva, ceva de genu asta a zis profa noastra, si eu am mers tot pe predicativawinking sper sa avem dreptate... pe la ora 3 (15:00) am auzit ca se afiseaza baremul online vedem atunci.

| AndreyAndy a răspuns:

Ai ales bine la asta la orice examen nu e niciodata a si eu am dat azi si am facut la felbig grin

| georgiana77 a răspuns:

Si eu am dat astazi examen, dar am pus c, deoarece predicatul nominal este complet dificultatea este nume predicativ

| bestboy30 a răspuns:

Sa o ia dracu am pus predicativa... sper sa fie aia

| elamiha a răspuns:

Si eu tot predicativa am pus.

| Andrei112719 a răspuns:

"Domnule Ministru,
In numele numerosilor parinti ai copiilor care au mentionat astazi la examenul de la limba romana ca la subiectul al II -lea punctul 3 raspunsul este "predicativa" va rugam sa analizati subiectul si sa decideti ca ambele variante "b)predicativa" si "c)subiectiva" sa se ia in cosiderare ca fiind corecte si sa se noteze cu punctaj maxim conform baremului de evaluare si notare. Va rugam sa analizati comentariile profesorilor aparute astazi in presa".

"Domnule Ministru,
Va rugam frumos, in numele celor mai multi elevi care au interpretat, tipul de subordonata ca fiind predicativa, sa admiteti notarea celor 2 variante b si c notate cu cate 6 puncte".

"D-le ministru Liviu Marian Pop,
Avand in vedere ambiguitatea subordonatei din fraza propusa la Evaluarea Nationala, va rugam sa cadeti de acord ca ambele raspunsuri sa fie corecte(suiectiava si predicativa)
Poate avem vreo sansa

| Sa-mp_Dinamix_1991 a răspuns:

Bai bai bai...
Eu nu mai inteleg nimic ce drk e acum subiectiva sau predicativa?laughing

| Victoras96 a răspuns:

Raspunsul este predicativa ..la sigur! funda?

| Victoras96 a răspuns:

Predicativa!