| SadSmiles a întrebat:

Ce rol are virgula in structura: " Buna seara, bunica draga!"?

6 răspunsuri:
| LeiAdrian a răspuns:

Marcheaza prezenta unui substantiv in cazul vocativ. Si pentru Veverita : Unde ai vazut tu interjectie in aceasta structura?

| Veverita a răspuns:

Voi ce ziceti? e bine daca am zis ca desparte interjectia de restul propozitiei? pls raspundeti repede

| Insomnii a răspuns:

Izoleaza vocativul.si eu azi am dat tampenia asta de examen.

| ChristinaO a răspuns:

Eu am spus ca marcheaza vorbirea directabig grin

| Bau01 a răspuns:

Virgula este prezenta deoarece desparte doua parti de vorbire de acelasi fel si impiedica vocativul. Funda? big grin

| Mexy96 a răspuns:

Virgula izoleaza un substantiv in cazul vocativ