| DarkShina5566 a întrebat:

Ati prefera sa vina la putere din nou monarhia? V-ar placea sa fiti condusi de un rege cu o mana de fier? Vreau sa stiu parerile voastre sincere. Multumesc!

Răspuns Câştigător
| OoBunnyoO a răspuns:

Nu. Romania nu mai are nevoie sa fie condusa de "maini de fier", tocmai din cauza asta am ajuns acum asa cum am ajuns. Trebuie sa invatam singuri cum sa ne descurcam si sa ajungem la nivelul celorlalte tari din Europa. Cred ca poti asemana situatia Romaniei cu situatia unui copil care a fost mereu tinut din scurt si care dupa ce si-a primit libertatea este complet bulversat. Daca se doreste intr-adevar evolutia tarii, trebuie sa vina de la sine si de la popor si in primul rand trebuie sa "se curete" de fostele generatii care au fost crescute si educate in regimuri totalitare.

5 răspunsuri:
| DEBrown a răspuns:

Trecerea la monarhie este singurul mod prin care Romania mai poate fi salvata.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Tara noastra a avut aproape intotdeauna Domni. Monarhia nu este specifica noua. Cred, insa ca in conditiile actuale ar fi bine venita o monarhie constitutionala. Am avea alta priza in lumea civilizata. Regele Mihai este o figura emblematica si este foarte cunoscut pentru interventiile in favoarea Romanie. Este si foarte respectat. N-ar fi umblat singur, ne bagat in seama, ca Basescu.

| Exilee a răspuns:

Depinde si ce fel de monarhie, intetiile monarhului. De exemplu, cu o forma de gurvernamant precum a Angliei sau Norvegiei (monarhii constitutionale) as accepta intr-o oarecare masura.

Dar nu sunt de acord cu o monarhie absolutista, astfel ca monarhul sa aiba puteri nelimitate.

| Ibrahimovic a răspuns:

E discutabil.
Depinde, asa cum a zis si VreauSaZborCatreStele, tipul de monarhie. Nu cred ca ne-ar ajuta cu nimic daca ar fi o monarhie absolutista. Pe de alta parte o monarhie constitutionala nu cred ca ar schimba mare lucru fata de ce este acum.
Nu cred ca neaparat schimbarea formei de guvernamant este solutia pentru Romania. Cu atat mai putin monarhia.
"Regele domneste, dar nu guverneaza!" happy

| manuel72 a răspuns:

L-as vrea pe Ceausescu!