| marius031 a întrebat:

Atunci cand calculezi inversa matricei se face si transpusa matricei respective, iar apoi pe transpusa se calculeaza alea cu a11, a12, a13...? cineva imi spune una altcineva imi spune alta. care este corecta?

Răspuns Câştigător
| epone a răspuns:

Eu asa stiu: intai calculezi determinantul matricei A si vezi daca poate fi inversabila, apoi, cu ajutorul transpusei, calculezi toti determinantii care formeaza A*(a11, a12, etc.) si inmultesti A* cu 1/detA.