| florinfloryn a întrebat:

Avantajele si dezavantajele frecarii la fizica

Răspuns Câştigător
| Ceparu_Ion_1990 a răspuns:

Frecarea este un element vital in natura. Fara frecare masinile nu ar putea merge chiar nici oamenii. Avantaje: foarte multe printre care cele mentionate mai sus si faptul ca hainele stau pe noi, faptul ca poti sa tii ceva in mana, Sunt extrem de multe. Dezavantaje: Nici un dezavantaj deoarece frecarea este ca apa. Fara aceasta nu ai putea trai

3 răspunsuri:
| Zenithf a răspuns:

Este cam ciudat sa fie problema pusa asa.
Dar, asa cum este, sa si raspund:
Este un avantaj sa nu te scufunzi in pamant, sa poti sa urci si sa cobori scari, sa poti tine in mana o surubelnita sau alta unealta, sa iti fie de folos acea unealta.
Este un dezavantaj sa ti se uzeze piesele de la masina, sa ti se uzeze articulatiile, sa impingi cu greu un obiect mare (dulap) pe o suprafata orizontala (pardoseala).

| Cronki a răspuns:

Intrebare: de ce baietii alearga mai repede decat fetele?

Raspuns: pentru ca ...forta de frecare dintre doua bile este mai mica decat forta de frecare dintre doua placi! laughing

| Zenithf a răspuns (pentru Cronki):

De ce se incing baietii mai rau si mai repede decat fetele? Pentru ca sistemul de lubrifiere, care apropo, scade frecarea dintre bile si placi, este ca inexistent la baieti, pe cand la fete...