| a3e6u9 a întrebat:

"Cel mai bun argument împotriva democrației e o discuție de 5 minute cu alegătorul de rând." - Churchill
Ce spuneți, e bună democrația asta? happy
Nu există sisteme politice mai bune?

Răspuns Câştigător
NOname
| NOname a răspuns:

Când vine vorba de alegerea liderilor, sistemelor, partidelor...cu un popor predominant needucat, naiv, înapoiat, uşor de păcălit, democraţia este ca o ancoră, care împiedică dezvoltarea, care trage ţara în jos, care o ţine în zona Evului Mediu.

Cu nişte alegători educaţi şi inteligenţi, însă, democraţia nu ar fi o problemă.

7 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Si ce sistem crezi ca ar fi mai bun: nazismul, fascismul, comunismul, junta, monarhia de drept divin, teocratia?

| a3e6u9 explică (pentru doctorandus):

Tehnocrația meritocratică mi se pare interesantă, deși cred că politica e inutilă. Ai uitat să menționezi anarhia. happy

| AlexanderAdrian a răspuns:

Sincer cred ca monarhia constitutionala ar fi mult mai eficienta. dar cum sistemele sunt populate de oameni, depinde foarte mult de natura poporului unde se aplica acest sistem.

| anonim_4396 a răspuns (pentru AlexanderAdrian):

Si tiind sa cred acest lucru avand in vedere ca Romania a prosperat foarte mult in timpul monarhiei/

| Ichnat a răspuns:

Ce conteaza ce sistem politic functioneaza?
In toate vor fi doua tabere: cei care o duc bine si cei care o duc prost...

Intrebarea e alta: In ce tabara de afli tu? straight face

| a3e6u9 explică (pentru Ichnat):

Eu sunt în tabăra celor care mănâncă popcorn în timp ce se amuză de spectacolul organizat de prostia umană. happy

| Ichnat a răspuns (pentru a3e6u9):

De care popcorn? tongue