| SERIALS a întrebat:

Azi am inteles un lucru, asa de fain e sa inveti lucruri noi, indiferent de domeniu. In fiecare zi descoperi lucruri noi si esti mai vesel, fiindca puterea e in invatamant, un om informat e un om puternic. Nu inteleg cum altii fac acelasi lucru zi de zi, fara creativitate. Oare nu devin satui peste cap? Creativitatea si invatamantul zilnic ne fac sa perseveram? Viata e atat de frumoasa, indiferent de momente. Am avut momente dificile, dar speranta si rabdare ma ajuta. Fara speranta, nu exista viata. Cu rabdare voi trece marea. La sigur voi avea oportunitati mai bune.

5 răspunsuri:
| minrest a răspuns:

Bravo, omule, e cea mai buna postare a ta; trebuia totusi sa faci cumva sa aiba forma de intrebare.

| mastadont a răspuns:

Un om informat e un om puternic și greu de controlat. Acel sentiment când înțelegi ceva, când îți dai seama că poți să-i explici oricui ce ai învățat pentru că acea informație face parte din tine e magic. Și mie îmi place să învăț mereu lucruri noi, să înțeleg cum funcționează lumea, și ce și cine suntem noi. Din păcate, la noi în școli se promovează învățatul pe de rost, de aceea copii nu agreează învățătura.

| Frank51 a răspuns (pentru mastadont):

Daca stii informatie nu inseamna ca o si poti explica pe intelesul tuturor. Sa fi profesor este greu si trebuie straduinta multa, ceea ce la noi in Romania nu este deloc, este bataie de joc.

| mastadont a răspuns (pentru Frank51):

Dacă nu o poți explica tuturor înseamnă că ai învățat ca un papagal și nu ai înțeles esența. Cu profesorii ai dreptate, și eu sunt profesor și știu ce spun. Majoritatea sunt plictisiți să predea, și-au pierdut vocația și fac acest lucru din necesitate nu din placere.

| Frank51 a răspuns (pentru mastadont):

Niciodata nu au facut-o din placere, foarte putini au ales asta pentru ca le place. Toti au mers pe premiza "sunt ore putine si salariu decent, plus ca vara mai fac un ban la negru", din toti profesorii cu care am interactionat, inclusiv de la facultate, doar 2 din 10 au fost ok.

Sistemul nostru de invatamant merge pe toceala, pile si aroganta.