| Talentos a întrebat:

Azi am primit foaia matricola cu notele 5-8 pentru înscrierea la liceu. Din pacate, din neatenție, am vărsat apa si s-a deteriorat. Sunt îngrijorat si nu stiu ce sa fac. Pot primi alta foaie matricola? Cum trebuie sa procedez? Va rog sa ma ajutati. Cand scriu asta este deja joi seara, 11 iulie, iar depunerea actelor la liceu se depune intre 15 -18.

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Poti primi un duplicat al foii matricole. Du-te la scoala absolvita si solicita aceasta.

4 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu poți în așa timp scurt. Prezintă-o așa cum e și vezi dacă te vor sau nu.

| Talentos explică (pentru sadrian46):

Si in cazul in care nu sunt de acord, ce se intampla?

| Salontanul a răspuns (pentru Talentos):

Nu te lua dupa sadrian46! Ia-te dupa Ioandelasal ca este jurist cu experienta si are foarte mare dreptate.

| sadrian46 a răspuns (pentru Talentos):

Acea foaie matricolă nu se face duplicat după ea zilnic, ca să nu se facă fraude cu ea. Așa că poți cere la școala absolvită să elibereze una nouă rapid. Dacă legea nu permite vei fi refuzat.
Dacă dincolo la liceu legea spune că nu te primește fără ea, simplu, nu vei fi primit la liceul acela. Dar până în toamnă poți obține un duplicat, iar la un liceu mai slab unde au rămas locuri libere te poți înscrie atunci.