| DyNo a întrebat:

Azi am sustinut Evaluarea Nationala la Limba si Literatura Romana.
Sunt sigur ca majoritatea dintre cei interesati sa-mi raspunda stiu subiectul, sau unosc modelul.
Ei bine, la subiectul al doilea, exercitiile 5 si 6, eu am incadrat elementele de relatie si am subliniat predicatele propozitiilor.
Intrebarea mea este daca se considera semn.

Răspuns Câştigător
| DiannaaMiha a răspuns:

Nu nu se considera asa am facut si eu, dar nu aveai cum sa afii propozitiile asa am facut si la simulare sinu se considera semn asta face parte din rezolvare la fel ca la mate se considera semn daca tragi o linie in plus pe desen deci nu este considerat semn

5 răspunsuri:
| OnnyMady a răspuns:

Nu chiar trebuie sa incadrezi la 6, altfel nu iti da tot punctajul....nu te ingrojora ai facut bine

| DyNo explică (pentru OnnyMady):

Am incadrat si la 6 si la 5, deoarece asa am invatat de la profesoara mea de romana, dar o colega mi-a spus ca nu am procedat corect, deoarece se considera semn si am inceput sa ma ingrijorez.

| OnnyMady a răspuns (pentru DyNo):

Nu se considera semn deoarece asa se analizeaza o fraza...dar sper ca ai luat si propozitiile separat ca nu iti da puncte pe transcris daca ai transcris toata fraza... fara sa o desparti

| DyNo explică (pentru OnnyMady):

Da, am luat si propozitiile separat.winking
Multumesc ca m-ai linistit!

| tedwiin18 a răspuns:

Eu cred ca da.Trebuia sa transcri subordonata si sa precizezi felul ei, doar atat.