| sara2523 a întrebat:

Boul si vitelul de grigore alecsandrescu este o poezie sau o poveste? am de citit la romana si trebuie sa fecem rezumat(daca e poveste) sau sa scoatem strofa preferata(daca e poezie). dar cainellle si catelul? va rog ajutati-ma! funda!

Răspuns Câştigător
| MaNumescCumDoresc a răspuns:

Este un text in proza, care rimeaza, dar care apartine Genului EPIC.Amandoua operele sunt Fabule, si apartin Genului EPIC.Crede-ma ca stiu ce spun, fiindca am facut nenumarate fise de lectura cu fabule. Funda?

1 răspuns: